Jak pożyczać pieniądze, żeby nie wpaść w długi

Z jednej strony pożyczanie pieniędzy jest bardzo powszechne, a z drugiej spora część społeczeństwa takie działanie stygmatyzuje. Uważa się powszechnie, że kredytów i pożyczek lepiej wcale nie brać, ponieważ to prosta droga do popadnięcia w długi i finansową ruinę. Jednak wbrew pozorom jest wiele osób, które z powodzeniem spłacają swoje zadłużenia i nie mają z nimi żadnych kłopotów, a pożyczone fundusze bardzo im się przydały. W takim razie jak bezpiecznie pożyczać pieniądze, aby nie żałować i nie wpaść z tego powodu w żadne długi?

Dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową

Zanim w ogóle zaczniesz poszukiwać jakichkolwiek ofert kredytów czy pożyczek, sprawdź, na jaką maksymalną kwotę ratę Cię stać. Najrozsądniej jest badać to na przestrzeni kilku miesięcy, ponieważ czasami wynik z jednego miesiąca może być z jakichś powodów zaniżony lub zawyżony.

Należy zwrócić uwagę na to, ile po wszystkich wydatkach (jedzeniu, rachunkach, ratach innych zobowiązań) zostaje nam co miesiąc wolnych funduszy. Rata potencjalnego kredytu powinna nie dość, że tej kwoty nie przekroczyć, to jeszcze być od niej znacząco mniejsza. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której w danym miesiącu pojawiły się jakieś dodatkowe wydatki i na ratę kredytu już nas nie stać.

Dobrze wybierz ofertę kredytu lub pożyczki

Często poszukiwanie odpowiedniej oferty ograniczamy do zajrzenia do pierwszego lepszego rankingu pożyczek czy kredytów, gdzie od razu wybieramy ofertę z pierwszego miejsca bez większego zastanowienia.

Lepiej na tym wyjdziemy, jeśli samodzielnie porównamy RRSO https://habzafinanse.com.pl/rrso-co-to-jest-i-co-powinno-sie-o-nim-wiedziec/, całkowity koszt i inne warunki co najmniej kilku polecanych ofert. Warto bowiem pamiętać, że w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań finalna opłacalność kredytu może zależeć także od niewidocznych na pierwszy rzut oka czynników. Istotne może być chociażby to, czy obowiązywać będzie prowizja za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Jeśli jakaś oferta wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie w rzeczywistości jest z nią coś nie tak – na przykład ma jakieś ukryte koszta. Dlatego też świetnych ofert od nieznanych firm pożyczkowych, które nie mają ugruntowanej pozycji na rynku lepiej unikać.

Czytaj, na co się zgadzasz

Plagą wśród zapożyczających się osób jest nieczytanie papierowych umów, a co dopiero tych cyfrowych. Warunki świadczenia usług nie są oczywiście porywającą lekturą, ale mimo wszystko warto się do niej zmusić.

Często nie wiemy, na co się tak właściwie zgadzamy, po czym później pojawia się problem. Umowy kredytowe z reguły nie mają kilkudziesięciu stron, a zwłaszcza w przypadku dużych kwot (czy kredytów hipotecznych) ich zawartość może znacząco wpłynąć na nasze późniejsze życie.

Zawartość umowy nie musi być wcale niezgodna z prawem, aby była dla nas niekorzystna. Dlatego też lepiej poświęcić te kilka lub kilkanaście minut, aby później nie mieć dodatkowych problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here