„Nigdy nie będę nauczycielem” lub „kiedyś będę duży/a i też tak będę dręczyć uczniów” – takie zdania wypowiadali w myślach niemal wszyscy, gdy mieli już dość systemu edukacyjnego i wynikającego z niego obowiązków. Pedagogika przez długi czas była utożsamiana ze studiami, których absolwenci pracują wyłącznie w szkole. Mylne jest zresztą postrzeganie pedagogiki jako kierunku dającego odpowiednie kompetencje do prowadzenia zajęć z biologii, chemii czy historii – podczas studiów pedagogicznych studenci dowiadują się raczej, jakie są metody nauczania i prowadzenia zajęć. Absolwenci pedagogiki są jednak ostatnio poszukiwani nie tylko w szkołach.

Sprawdź, czego nauczysz się na pedagogice

Wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, na czym polegają studia pedagogiczne. Okazuje się, że zajęcia dotyczą głównie metodologii nauczania, psychologii, komunikacji społecznej, diagnozy pedagogicznej czy animacji kulturowej (taki program nauczania można znaleźć na kierunku pedagogika WSB Opole). Czyli wszystkiego, co jest niezbędne, by być osobą, która nie tylko wie, czego naucza (do tego jednak trzeba wiedzy z innej dziedziny), ale przede wszystkim – jak naucza. Niechęć uczniów do nauczycieli bierze się z nieskutecznych, źle dobranych technik prowadzenia zajęć; przyczyną jest także brak umiejętności nawiązania dialogu z uczniami ze strony nauczyciela. Pedagodzy (bez ukończonego innego, dodatkowego kierunku studiów) są z kolei zatrudniani w szkołach w charakterze pomocy nauczycielskiej, opiekunów dzieci niepełnosprawnych czy wychowawców klas 1-3 szkoły podstawowej.

Postaw na praktykę, wybierz specjalność, która zapewni ci przyszłość

Pedagogika to jednak nie tylko szkoła, a przynajmniej – nie w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Pedagog może znaleźć zatrudnienie także jako animator kultury, rekreacji czy rozrywki (dzięki znajomości różnych metod i umiejętności opracowywania ciekawych projektów), ma także predyspozycje do pracy w ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach dla trudnej młodzieży, w przedszkolach, a nawet przy osobach starszych (jako asystent edukacyjny). Dużo zależy także od uczelni, na której prowadzony jest kierunek – np. pedagogika WSB Opole to studia o dużej liczbie zajęć praktycznych, dodatkowo – ze specjalnościami zapewniającymi duże możliwości. Z tego względu przy wyborze studiów pedagogicznych warto dokładnie zapoznać się z ofertą placówki i dostępnymi ścieżkami kształcenia.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here