Neuropatia do dosyć częsta choroba, która polega na uszkodzeniu nerwów obwodowych, powodując zaburzenia czucia i inne nieprzyjemne dolegliwości. Wyróżnić można neuropatie różnych obszarów ciała, na przykład nerwu łokciowego, uciskową, strzałkową czy też nerwu wzrokowego. W zależności od lokalizacji może dawać różne objawy oraz różni się sposobem leczenia.
Czym jest neuropatia?
Neuropatia, czyli uszkodzenie jednego lub kilku nerwów ma wiele różnych przyczyn. Niekiedy jest konsekwencją chorób takich jak cukrzyca, niedoborów witamin czy schorzenia nerek. Czasami jej przyczyną jest uraz, ucisk czy niedokrwienie. Zdarza się, że nerw uciskany jest przez więzadło, mięsień czy wyrośl kostną – niekiedy dzieje się to po zabiegu operacyjnym czy podczas snu – szczególnie po spożyciu dużej ilości alkoholu. Jako że nerwy obwodowe połączone są z włóknami czuciowymi i ruchowymi, neuropatie mogą dawać różne objawy – nie tylko zaburzenia czucia, ale też symptomy ruchowe. Niekiedy kończyna jest osłabione lub całkowicie porażona. Skóra w danym miejscu może zmieniać kolor – na przykład stawać się blada, czerwona lub sina. Czasami dochodzi do jej nieprawidłowego pocenia się czy podwyższenia ciepłoty. Zazwyczaj początkowym objawem neuropatia jest odczuwanie bólu i parestezji. Rodzajem tego schorzenia jest także zespół cieśni nadgarstka, który charakteryzuje się uciskiem nerwu pośrodkowego – jego objawem jest obrzęk oraz drętwienie palców szczególnie pojawiające się po przebudzeniu, które zanika w ciągu dnia.
Neuropatia nerwu wzroku
Neuropatia nerwu wzrokowego to ogólny termin określający stan chorobowy nerwu wzrokowego wywołany różnymi przyczynami. Najczęściej spowodowana jest chorobami lub procesami zapalnymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, stwardnienie rozsiane czy hipercholesterolemia. Niekiedy przyczyną neuropatii jest ucisk – na przykład spowodowany przez guz czy uraz. Czasami również niedobory pokarmowe, głównie brak witaminy B12 lub toksyczne substancje. Neuropatia nerwu wzrokowego objawia się pogorszeniem widzenia – może to być jedynie minimalne pogorszenie jakości widzenia lub całkowita utrata wzroku. Niekiedy objawia się zaburzeniem widzenia barw, ograniczeniem ruchomości gałek oczkowych lub dolegliwościami bólowymi. Aby postawić ostateczną diagnozę niezbędne jest badanie okulistyczne – w przypadku neuropatii można zaobserwować zaburzoną reakcję na światło czy bladość tarczy nerwu wzrokowego, niekiedy też zaburzenia przewodzenia czy utratę części pola widzenia.