Słyszałeś już o pożyczkach społecznościowych? To forma inwestowania i pożyczania, która dotarła do polski w 2008 roku. Po angielsku określa się to zjawisko mianem social lending. A na czym ono polega? Co to są pożyczki społecznościowe? Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej. Zastrzegamy, że szczegóły działania poszczególnych serwisów mogą się różnić.

Czym jest social lending?

Najpierw odpowiedzmy na podstawowe pytanie, czyli ogólnie „o co chodzi?”. Otóż pożyczki społecznościowe są nieco zbliżone do dobrze znanych startupów, tyle że nie inwestujesz w czyiś pomysł i w zamian nie dostajesz produktu lub usługi, ale zwrot gotówki plus odpowiednie oprocentowanie. Oczywiście można być też po drugiej stronie transakcji. Wówczas dostajesz pieniądze od inwestorów i musisz je zwrócić po ustalonym oprocentowaniu.

Na każdego pożyczającego może się złożyć kilku inwestorów, a największy urok tego, czym są pożyczki społecznościowe polega na każdorazowo ustalanym oprocentowaniu. Jeżeli wynegocjujesz niskie stawki, to tanio pożyczysz pieniądze. Jeżeli nie uda się przyciągnąć takiego inwestora, będziesz musiał zapłacić więcej. Po stronie inwestorów sytuacja wygląda analogicznie – można znaleźć pożyczkobiorców, którzy będą chcieli pożyczyć na wysoki procent, a wtedy zarobisz więcej.

Aukcje pożyczkowe

Podstawowym narzędziem do pożyczania pieniędzy w social lendingu są aukcje. Pożyczkobiorca zakłada własną aukcję, w której określa najważniejsze parametry, np. wysokość pożyczki, czas spłaty oraz maksymalne oprocentowanie. W aukcji biorą udział inwestorzy. Każdy z nich określa, na jaki procent jest w stanie udzielić pożyczki. Aukcję wygrywają najtańsi inwestorzy. Następnie obie strony muszą potwierdzić chęć zawarcia transakcji.

Oferty inwestorów

Odpowiedź na pytanie co to są pożyczki społecznościowe będzie pełna, gdy przedstawimy również odwrotność aukcji, czyli oferty inwestorów. Możliwe jest bowiem działanie w przeciwnym kierunku. To inwestor może być inicjatorem – gdy opublikuje własną propozycję. Inwestor określa, ile jest w stanie pożyczyć i jakie oprocentowanie go interesuje. Do inwestora mogą się zgłosić pożyczkobiorcy, którym te warunki odpowiadają.

Weryfikacja pożyczkobiorców

Social lending oczywiście nie może się odbyć bez weryfikacji pożyczkobiorców. Każdy inwestor chce mieć pewność, że pożycza pieniądze osobie godnej zaufania i wypłacalnej. Zależnie od portalu metody weryfikacji mogą się różnić. Należą do nich:

  • Oceny od innych inwestorów, którzy pożyczali pieniądze danemu pożyczkobiorcy.
  • Komentarze innych inwestorów.
  • Staż w portalu i ocena serwisu bazująca na poprzednich spłatach.
  • Weryfikacja poprzez media społecznościowe.
  • Weryfikacja na podstawie dokumentów wystawionych w miejscu pracy.
  • KRD, ERIF, InfoMonitor.
  • Sprawdzanie pożyczkobiorcy w bazach kredytowych.
  • Weryfikacja adresu i tożsamości.

Niektóre portale są też założone lub wspierane przez banki. Wówczas główną rolą banku jest właśnie pomoc w weryfikacji pożyczkobiorcy.

Ile można na tym zarobić?

Szukasz odpowiedzi na pytanie co to są pożyczki społecznościowe, by dowiedzieć się, jak wiele jesteś w stanie na nich zyskać jako inwestor? Zyski inwestorów są na pewno wyższe niż na bezpiecznych lokatach. Mogą też przewyższać wiele funduszy inwestycyjnych. Regularne inwestowanie może dać zwrot na poziomie kilkunastu procent, a najwprawniejsi inwestorzy są w stanie osiągnąć zwroty nawet trzydziestoprocentowe.

Ważnym czynnikiem jest tu rzecz jasna wypłacalność pożyczkobiorców. Serwisy pożyczek społecznościowych podają, że pieniądze wracają do inwestorów w 92-100% przypadków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here