Czy pożyczka na spłatę długów to dobry pomysł?

Firmy pozabankowe oferują pożyczki na spłatę zadłużenia. Mogą być to zobowiązania wynikające z poprzednich kredytów i pożyczek, z zalegania ze składkami do ZUS-u czy z nieuiszczenia podatku do urzędu skarbowego. Wszystkie te zadłużenia możemy spłacić dzięki pożyczce. Czy warto zdecydować się na taki krok?

Kolejne wezwania do zapłaty, ponaglenia, coraz mniej uprzejme pisma od wierzycieli – tak wygląda rzeczywistość wielu osób, które utraciły płynność finansową. Sposobem na wyjście z pętli zadłużenia i na uniknięcie egzekucji komorniczej może być pożyczka na spłatę najpilniejszych zobowiązań

Pożyczka na spłatę długów – kiedy warto?

Taka pożyczka zostanie nam przyznana, jeśli tylko spełnimy stawiane przez firmę pozabankową warunki. Do najczęstszych z nich zalicza się bycie w określonym wieku, posiadanie dowodu osobistego, numeru telefonu, adresu zameldowania, konta w banku i pełnej zdolności do czynności prawnych. Niekiedy możemy również zostać poproszeni o przedstawienie zaświadczenia o dochodach lub o ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia czy o ubezpieczenie pożyczki.

Część pożyczkodawców obiecuje finansowe wsparcie również osobom zadłużonym i jeśli mamy już aktualnie jakieś zobowiązania, to powinniśmy szukać właśnie takich ofert. Nim jednak zaciągniemy pożyczkę, sprawdźmy jej dokładny koszt oraz to, kto i na jakich zasadach jej udziela. Nawet w przypadku największych kłopotów finansowych nie korzystajmy z usług firm o wątpliwej reputacji, które krótko istnieją na rynku. Naszą czujność powinien wzbudzić brak podstawowych danych o pożyczkodawcy, ograniczone możliwości kontaktu czy brak informacji o tym, ile zapłacimy za udzielony nam zastrzyk gotówki. Jeśli instytucja pozabankowa otrzymała ostrzeżenia od Komisji Nadzoru Finansowego, to wówczas również poszukajmy innego pożyczkodawcy (tym bardziej, że zdecydowanie mamy z czego wybierać).

Po pożyczkę na spłatę długów warto sięgnąć m.in. wtedy gdy grozi nam egzekucja komornicza lub gdy nie chcemy trafić do którejś z baz dłużników. To dobre rozwiązanie również wtedy, gdy suma naszego zadłużenia jest niewielka i gdy wiemy, że dzięki pożyczonej kwocie bez problemu uda nam się wyjść na finansową prostą.

Pamiętajmy jednak, by nie zaciągać pożyczki, gdy nie jesteśmy pewni, czy będzie nas stać na jej spłatę, gdyż otrzymane nawet na najbardziej atrakcyjnych warunkach pieniądze prędzej czy później będziemy musieli zwrócić.

Pożyczka na spłatę długów – czy dostanę?

To, czy dostaniemy pożyczkę, zależy przede wszystkim od tego, gdzie i na ile jesteśmy zadłużeni. Istotne jest także to, czy fakt, że nie spłacamy terminowo swoich zobowiązań został gdzieś odnotowany. Jeśli nie figurujemy w takich rejestrach dłużników, jak BIG, BIK, ERIF czy KRD, to szanse na to, że otrzymamy pożyczkę są o wiele większe niż wówczas, gdy widniejemy w którejś z tych baz.

Jednak nawet, gdy informacja o tym, że jesteśmy niesolidnymi płatnikami została już przekazana do odpowiednich instytucji, wciąż możemy ubiegać się (w zależności od naszej sytuacji) o pożyczkę bez BIK, BIG lub KRD. W takim przypadku złóżmy wniosek o pożyczkę w firmie, która wspomnianych baz nie sprawdza (w instytucjach pozabankowych weryfikujących potencjalnych klientów w rejestrach dłużników pożyczki z całą pewnością nie otrzymamy).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here