Nie sposób używać YouTube’a i nie usłyszeć o serwisie Patronite. To platforma, która szybko zdobyła popularność, bo pozwala twórcom na rozwój kanałów, a odbiorcom na realne wspieranie swoich ulubieńców. Oczywiście działalność nie musi być powiązana z YouTube ani nawet z filmami. Patronite to bardziej uniwersalne narzędzie.
Czym jest Patronite? To portal, na którym Patroni wspierają Autorów. Ci pierwsi są użytkownikami, najczęściej fanami danego artysty. Ci drudzy to sami twórcy. Patroni deklarują, że będą co miesiąc wpłacać określoną kwotę na wybranego Autora. Nie muszą to być duże inwestycje. Wystarcza nawet kilka złotych. W ten sposób Autor jest w stanie otrzymać środki i może swobodnie realizować kolejne dzieła. Jeżeli uda się zebrać wielu Patronów, tworzenie może stać się nawet sposobem na życie. Zwłaszcza, gdy jest połączone z zyskami z reklam albo zarobkami z lokowania produktu.
Patronite a klasyczny crowdfunding
Patronite natychmiast budzi skojarzenia z serwisami crowdfundingowymi. Czy również należy do tej kategorii? Jak wygląda bardziej precyzyjna odpowiedź na pytanie o to czym jest Patronite?
W kwestii finansowania społecznościowego, z pewnością można zaliczyć Patronite do portali crowdfundingowych. Podobnie, jak w innych serwisach, wielu użytkowników wpłaca określone kwoty na jeden cel. Są jednak też istotne różnice.
Przede wszystkim Patronite skupia się na stałej współpracy. Głównym celem jest zebranie Patronów, którzy będą zasilać konto Autora co miesiąc. Nie jest to pojedyncza zbiórka pieniędzy, jak na portalach typu Kickstarter.
Inaczej wygląda również kwestia określenia celu zbiórki. W tym wypadku Autor otrzymuje pieniądze na ogólną działalność, niekoniecznie na ściśle określone dzieło. Mimo tego jednak Autorzy zwykle wskazują swoje kolejne cele, by Patroni wiedzieli, dlaczego warto wspierać daną osobę.
Natomiast cecha wspólna z portalami crowdfundingowymi to nagradzanie wspierających. W przypadku filmów na YouTube, patroni mogą zazwyczaj liczyć na słowne podziękowania lub publikację ich nazwiska/nazwy użytkownika.
Skąd wziąć Patronów?
Jeśli jesteś Autorem, to oprócz pytania czym jest Patronite interesuje Cię również inna ważna kwestia, czyli jak zdobyć Patronów.
Zacznijmy od tego, że Patronite nie stawia ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj twórczości. Jeśli tylko tworzysz coś ciekawego i masz swój wkład w internetową kulturę, możesz korzystać z serwisu. Oczywiście Twoje dzieła muszą być gdzieś publikowane. Możesz działać na YouTube, Facebooku, Instagramie czy też prowadzić własnego bloga. To właśnie w tym medium znajdziesz najwięcej Patronów. Po prostu zachęcaj odbiorców do wspierania Twojej działalności i podaj linka do Patronite’a.
Co ważne, oprócz Patronów prywatnych, można liczyć także na wsparcie instytucji. Te ostatnie jednak stawiają przede wszystkim na osoby uznawane za szczególnie istotne dla tworzenia kultury.
Podsumowując, można powiedzieć, że Patronite działa trocha jak pozytywna finansowa spirala. Im lepszy jesteś w tym co robisz, tym więcej Patronów możesz zyskać. A im więcej masz Patronów, tym lepsze dzieła jesteś w stanie produkować. I kiedy idzie Ci naprawdę dobrze, to dostajesz dodatkowy zastrzyk gotówki od Patronów instytucjonalnych.