Czym jest ubezpieczenie OC? To najbardziej podstawowe ubezpieczenie każdego właściciela pojazdu – jest ono obowiązkowe, a za brak opłaconej składki można otrzymać dotkliwą karę. Polisę OC trzeba odświeżać co roku. Ubezpieczenie jest wykupowane w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Właściciel pojazdu może wybrać dowolną firmę.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Konstrukcja OC jest dość specyficzna w porównaniu z innymi ubezpieczeniami. Zwykle, gdy wykupujesz polisę to robisz to, by w razie wypadku firma ubezpieczeniowa wypłaciła Ci odszkodowanie. Na przykład za zalane mieszkanie można dostać zwrot na remont, czy też otrzymać pieniądze na wymianę uszkodzonej części w samochodzie. Tymczasem z OC pokrywane są szkody ofiary wypadku, który spowodujesz.

A więc czym jest ubezpieczenie OC? Gwarancją, że osoba poszkodowana otrzyma rekompensatę. Jeżeli spowodujesz wypadek z własnej winy i uszkodzisz czyjeś ciało lub mienie (np. samochód lub dom), to straty będą pokryte przez Twoją firmę ubezpieczeniową. Z OC sam nie otrzymasz ani złotówki, ale nie będziesz musiał płacić ofierze wypadku.

Trzeba jednak dodać, że sytuacje, w której ubezpieczony musi dołożyć coś z własnej kieszeni albo pokryć całość kosztów również mogą się zdarzyć. Najczęściej powodem jest jazda pod wpływem alkoholu. Umowa z ubezpieczycielem nie obejmuje prowadzenia auta po pijaku – jest to więc dodatkowy ważny powód, by nigdy nie wracać do domu prowadząc samochód po kilku piwach. Jeżeli w takim stanie uszkodzisz czyjeś auto, dom lub spowodujesz szkodę cielesną, Twój rachunek zostanie obciążony kosztami naprawy albo leczenia. A to może oznaczać zadłużenie do końca życia…

Inną sytuacją, w której ubezpieczenie OC nie jest realizowane ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego jest celowe uszkodzenie pojazdu lub ciała. Nie można doprowadzać do stłuczki, by druga osoba otrzymała pieniądze. Również akty agresji są działaniem celowym. W takim wypadku za wszystkie szkody musi odpowiedzieć sam sprawca wypadku.

Trzecią opcją jest przekroczenie kwoty, którą obejmuje ubezpieczenie. W Polsce limitem jest 5 mln euro dla szkody osobowej i 1 mln euro w przypadku uszkodzenia mienia.

Brak ubezpieczenia OC

Czym jest ubezpieczenie OC i z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku braku wykupionej polisy? Jedną z podstawowych kar jest konieczność płacenia mandatów podczas każdej kontroli drogowej. To podstawowa rzecz sprawdzana przez służby. Wysokość kary może przekraczać nawet koszty rocznej składki ubezpieczeniowej. Może się też zdarzyć, że auto zostanie odholowane.

Znacznie gorsze skutki może jednak przynieść spowodowanie wypadku. Brak ubezpieczenia oznacza tyle, że za szkody trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dłużnik jest wówczas w trudnej sytuacji – nie ma co liczyć na to, że kwota zostanie umorzona lub że poszkodowanemu nie będzie się chciało chodzić po sądach. Osoba poszkodowana i tak otrzyma pieniądze od firmy ubezpieczeniowej. Następnie to właśnie ubezpieczyciel ściąga odpowiednią kwotę od sprawcy wypadku. Wystarczy więc spowodować złamanie lub uderzyć w droższe auto, by w ciągu kilku sekund „nabić” sobie kilka, kilkanaście, a nawet kilkaset tysięcy złotych długu! To właśnie dlatego składa OC jest tak ważna. Jeżdżąc bez ważnego ubezpieczenia ryzykujesz bardzo wiele.

Auto powinno być ubezpieczone najpóźniej w dniu rejestracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here