Pierwsze skojarzenie z hasłem „własna firma” dla Polaka oznacza zawsze – duże koszty, dużo papierków, groźny ZUS i Skarbówka. Niestety nasze państwo jest mocno nieprzyjazne przedsiębiorcom. Nic więc dziwnego, że powstały organizacje takie, jak Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które zarabiają na ułatwianiu startu młodym biznesom.

Czym są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości i czy warto z nich korzystać?

Nie płacisz ZUS (zazwyczaj)

Najważniejsze zalety AIP dla wielu osób to prawdopodobnie łatwość zakładania firmy oraz brak konieczności opłacania ZUS-u. Startup, czyli coś na kształt przedsiębiorstwa w ramach organizacji, można założyć dosłownie w ciągu pięciu minut. Dzwonisz, umawiasz się, rozmawiasz z dyrektorem lokalnego AIP i podpisujesz umowę. To wszystko. Firma założona.

Aby startup mógł działać, płacisz Inkubatorom miesięczny abonament, który wynosi 300 zł, gdy jest ściągany z Twoich zarobków na firmowym koncie lub 370 zł, gdy subkonto świeci pustkami i robisz przelew z zewnątrz.

AIP wypłacają Ci gotówkę na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, więc nie płacisz ZUS-u tak jak standardowe firmy. Problem jednak w tym, że umowa zlecenie już wymaga odprowadzenia składek, więc w tym wypadku całkowicie ZUS-u nie ominiesz. Jeśli zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu kosztów, przed wstąpieniem do AIP zapytaj, czy Twoja forma działalności będzie się kwalifikować pod umowę o dzieło.

Nawiasem mówiąc, płacąc ZUS od umowy zlecenie wciąż masz tę przewagę, że odprowadzasz składki tylko wtedy, gdy faktycznie uda Ci się zarobić. Niezależne działalności nie mają tego przywileju.

Księgowość i pomoc prawna

Ważnym elementem odpowiedzi na pytanie o to, czym są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości jest również dział księgowy i prawny. W cenie usługi zyskujesz pełną księgowość oraz porady prawne (ograniczone godzinowo w wersji darmowej). Jeżeli więc Twoja działalność wymagałaby opłacenia zewnętrznej księgowości – możesz doliczyć zaoszczędzone pieniądze do zysku. Z drugiej strony, warto zapoznać się z tabelą opłat. Niektóre operacje księgowe wymagają dodatkowej zapłaty.

Dział prawny i księgowy są zarówno plusem, jak i minusem AIP. Usługi w cenie są mocną stroną, ale na niekorzyść przedsiębiorcy działa konieczność weryfikacji wszystkich dokumentów przez Inkubator. Chcesz podpisać umowę z nowym klientem? Musisz ją najpierw wysłać do działu prawnego do weryfikacji. Gdy dokument jest zatwierdzony, wysyłasz go mailem do lokalnego Inkubatora. Tam umowa jest podpisana, a następnie wysłana do Ciebie (lub do odebrania osobistego). Największym problemem jest tu dział prawny, który na rozpatrzenie zapytania ma… tydzień. Gdy zdarzy się, że klient w zaakceptowanej umowie będzie chciał coś zmienić albo pracownik Inkubatora nabierze wątpliwości, umowa wraca do działu prawnego i czekasz kolejne pięć dni roboczych. Można ten proces przyspieszyć, ale to koszt 100 zł.

Trochę „papierologii” jest też przy wypłatach. Prowadząc jednoosobową działalność, po prostu dostałbyś pieniądze na konto od klienta – i już, możesz iść na zakupy. W przypadku AIP trzeba każdorazowo podpisać umowę, dostarczyć fakturę oraz wystawić rachunek do umowy. Nie jest to trudne, ale z pewnością nieco bardziej skomplikowane niż jednoosobowa działalność gospodarcza.

Z drugiej strony trzeba uczciwie przyznać, że nie tracisz czasu na działania związane z księgowością, więc można powiedzieć, że bilans godzinowy siedzenia w papierach wychodzi mniej więcej na zero.

Szkolenia i wsparcie

Do odpowiedzi na pytanie o to, czym są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości warto dodać jeszcze informację na temat szkoleń i innych „miękkich” korzyści. Otóż AIP regularnie zapraszają na szkolenia dotyczące prowadzenia biznesu, pozyskiwania środków, umiejętności interpersonalnych etc. Szkolenia są darmowe lub wymagają wniesienia niewielkiej opłaty. Prawdziwa gratka dla miłośników rozwoju osobistego!

Plusem jest też możliwość skorzystania z darmowej przestrzeni biurowej oraz programów partnerskich. Są także organizowane spotkania z innymi startupami i mentorami, a obecność w grupie na FB może ułatwić znalezienie nowych klientów.

Podsumowanie

AIP mogą być bardzo dobrym wyborem dla młodego biznesu. Są dość wygodnym i niedrogim środowiskiem do przetestowania pomysłu. W dodatku możesz startować z pomysłem na działalność, jednocześnie nie rezygnując z aktualnego zatrudnienia. AIP współpracują z Tobą na podstawie umów cywilno-prawnych, więc formalnie nie prowadzisz działalności. To oznacza, że możesz być zatrudniony na umowę o pracę, podpisywać inne umowy cywilno-prawne, a nawet starać się o środki na rozpoczęcie działalności z funduszy unijnych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here