Jednym z najskuteczniejszych sposobów znalezienia odpowiedniej pracy jest budowanie relacji międzyludzkich. Jest to łatwiejsze niż myślimy. Networking to nic innego jak poznawanie ludzi. Dzięki coraz szerszemu dostępowi do Internetu jest to coraz łatwiejsze.
Internet jest coraz częściej i chętniej wykorzystywanym narzędziem w trakcie poszukiwania pracy. Liczne serwisy społeczności we sprzyjają nawiązywaniu nowych kontaktów, portale dedykowane pracy są doskonałym źródłem wiedzy o rynku pracy, trendach zawodowych czy wreszcie o zapotrzebowaniu na pracowników i wymaganiach, jakie stawiają przed nami pracodawcy. Dobrze poznać rynek pracy – jeżeli chodzi o Bytom, to przydatne informacje znajdziesz w polecanym artykule. Dzięki zasobom „stron www” w prosty sposób skorzystamy z wielu porad i wskazówek dotyczących ubiegania się o zatrudnienie.
Przygotuj swoje CV i list motywacyjny
Najważniejszy dokument, jakim jest Curriculum Vitae, musi być przygotowany profesjonalnie. Powinien być odpowiednio sformatowany, a przede wszystkim stworzony bezbłędnie jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań pracy. Dobrze go na bieżąco analizować i ulepszać. Życiorys musi być kompletny pod względem informacji o wykształceniu oraz dotychczasowym przebiegu kariery zawodowej. Oprócz kwalifikacji powinien uwzględniać nasze predyspozycje i umiejętności. Dobrze wspomnieć także o zainteresowaniach czy pasjach. Ważne, by był przejrzysty i zgodny z obowiązującymi standardami. Dobrze jest się zapoznać z przykładami CV podczas aplikowania dokumentów na konkretne stanowiska. Gotowe wzory dokumentów znajdziemy w popularnych serwisach. Przeglądając aktualne ogłoszenia z ofertami pracy w Bytomiu możemy skorzystać z porad i narzędzi tam zamieszczonych.
List motywacyjny jest trudniejszy do przygotowania. Nie może zawierać tych samych informacji co CV, ponieważ stanowi jego uzupełnienie. Zadaniem listu motywacyjnego jest przekonanie rekrutera, że jesteśmy najlepszym kandydatem na pracownika. Jeśli nie spełniamy wszystkich wymagać pracodawcy, dobrze napisany list motywacyjny powinien udowodnić, że mimo tych braków warto zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętajmy, że w liście musimy zwracać się bezpośrednio do konkretnego pracodawcy. Jeśli nie wiemy, jak poprawnie napisać list motywacyjny, skorzystajmy z porad zamieszczonych w Internecie.
Referencje mają znaczenie
Większość ofert pracy, o które się ubiegamy, będzie wymagała przedstawienia kilku profesjonalnych referencji, które mogą poświadczyć nasze kwalifikacje. W niektórych przypadkach potrzebne są inne załączniki. Dobrze jest je skompletować odpowiednio wcześniej, by w kluczowym momencie zajmować się tylko przygotowaniem do rozmowy o pracę. Na temat pytań, które mogą paść w trakcie rozmowy o pracę możesz przeczytać w artykule „10 trudnych pytań, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej”. Od tego, jak wypadniemy podczas spotkania z potencjalnym szefem może zależeć nasza dalsza kariera zawodowa.
Wykorzystanie kontaktów
Do sieci kontaktów można zaliczyć byłych kolegów z pracy, menedżerów, klientów, rodzinę, przyjaciół lub przyjaciół znajomych, sąsiadów. Najważniejsze są kontakty bezpośrednie, ale dobrze mieć także wielu znajomych na Facebooku i w LinkedIn. Każda osoba to potencjalne źródło informacji o wolnym wakacie, które należy wykorzystać. Poinformujmy jak najwięcej osób o tym, że szukamy pracy. Możemy także wręczyć im kilka egzemplarzy CV w nadziei, że uda im się przekazać je pracodawcy lub rekruterowi.
Poszukiwanie pracy nie jest zadaniem prostym. Wymaga koordynacji działań na wielu płaszczyznach. Czasem bywa zniechęcające i frustrujące. Warto jednak wykazać się cierpliwością i aktywnością, ponieważ gwarantują one sukces w postaci zdobycia zatrudnienia.