Rynek inwestycji zmienia się i ewoluuje razem ze zmieniającym się światem. Co kilka lat pojawiają się w ofercie nowe instrumenty finansowe. ETF-y czyli Exchange-Traded Founds są nowym, ale już sprawdzonym instrumentem inwestycyjnym. Są obecne na rynkach światowych już od 30 lat. Emitowane przez kilkaset podmiotów w tysiącach możliwości. Od kilku lat mamy dostępne również ETF-y na polskiej giełdzie papierów wartościowych.
Czym są ETFy?
Fundusze ETF zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie pierwszy taki fundusz został wprowadzony na rynek w 1993 roku. Ich popularność wynika z unikalnego sposobu inwestowania, który nie polegał na inwestowaniu w pojedyncze aktywa, ale odzwierciedla indeksy giełdowe. Inwestycja ta była o tyle bezpieczniejsza, że wahania akcji jednego podmiotu nie wpływały na cały indeks. Łatwiej jest przewidywać ruchy całego sektora niż poszczególnych jego elementów. W praktyce oznacza to, że inwestorzy mogą nabyć jednostki ETF-a, które odzwierciedlają skład indeksu.
ETF-y w Polsce
W Polsce bardzo długo nie istniały fundusze ETF na giełdzie GPW. Dopiero w 2011 roku na polskiej giełdzie pojawiły się dwa pierwsze fundusze. Nie były one jeszcze skierowane na odwzorowywanie indeksów GPW. Pierwsze dwa fundusze emitowane przez Amundi oferowały replikacje indeksów DAX oraz S&P500. Ich jednostki odpowiadały 1/100 wartości indeksów.
Trzeba było czekać kolejne 8 lat na pierwsze ETF-y w Polsce skierowane na indeks GPW. W 2019 powstały takie indeksy jak ETF WIG20, ETF mWIG40 wyemitowane przez AgioFunds TFI. W ostatnich dwóch latach doszły kolejne: WIG20lev, WIGtechTR, sWIG80TR, TBSP.Index.
Obecnie na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ofercie znajduje się 11 funduszy ETF. Siedem funduszy skierowanych na odwzorowanie indeksów GPW oraz 2 na indeks S&P500 i po jednym na indeks DAX i NASDAQ.
ETF-y zagraniczne
Wraz z rozwojem rynku finansowego i ułatwieniami technologicznymi inwestorzy mają możliwość handlowania zagranicznymi ETF-ami z Polski. Dzięki Internetowi i jego globalnemu zasięgowi nie jesteśmy obecnie ograniczeni do inwestowania na polskim rynku. Poprzez brokerów internetowych i platformom inwestycyjnym online mamy dostęp do każdej branży na każdym rynku. Możemy zawierać kontrakty na każdy z ponad 7000 ETF-ów. Dzięki mechanizmowi dźwigni możemy mniejszymi zasobami inwestować w wyżej wyceniane Fundusze.
Uwaga na ryzyko inwestycyjne
Należy jednak pamiętać, że handel ETF-ami, tak jak każda inwestycja, wiąże się z pewnym ryzykiem. Inwestorzy powinni dokładnie zapoznać się z dokumentacją dotyczącą danego ETF-a, w tym z jego strategią inwestycyjną, strukturą kosztów i historią wyników. Ponadto, warto mieć na uwadze, że wartość ETF-ów może ulegać wahaniom w zależności od zmian na rynkach, w których inwestują. Jeżeli chce się dopiero zadebiutować na rynku ETF-ów, warto rozpocząć od rynku, który się dobrze zna. Inwestycja w ETF-y notowane na polskiej giełdzie, rynku który znamy, sprawia, że nie obawiamy się nagłych zmian oraz umożliwi pewniejsze podejmowanie decyzji.
Ważne jest, aby zawsze mieć na uwadze możliwość straty i spróbować się przed tym zabezpieczyć poprzez dywersyfikacje portfela oraz decyzje podejmowane przy pomocy analiz lub wsparcia profesjonalnych doradców. Zawsze należy inwestować tylko te pieniądze, które są do tego przeznaczone i możemy sobie pozwolić na ewentualną stratę.