Nagły remont, konieczność naprawy samochodu, którym dojeżdżamy do pracy lub wymiana zepsutej pralki – to tylko jedne z wielu sytuacji, w których będziemy potrzebować dodatkowych środków finansowych. Jeśli nie możemy sięgnąć po własne oszczędności, musimy poszukać zewnętrznego finansowania. Można je uzyskać w licznych firmach pożyczkowych, działających na polskim rynku finansowym. Ile kosztuje szybka pożyczka?

Za wygodę się płaci

Stereotyp mówi, że szybka pożyczka przez internet lub udzielana stacjonarnie przez firmę pożyczkową jest bardzo droga. Horrendalnie wysokie koszty ponosimy w związku z udzieleniem pożyczki bez weryfikacji zdolności kredytowej, przy minimum formalności oraz za szybkość dostarczenia pieniędzy pożyczkobiorcy.

Niemniej obecnie ma to niewielki związek z rzeczywistymi ofertami szybkich pożyczek online. Pożyczkodawcy dbają o dobry portfel pożyczek, dlatego udzielają finansowania wyłącznie klientom, którzy mają dobrą sytuację finansową i z pewnością dysponować będą w najbliższej przyszłości środkami pozwalającymi na spłatę zobowiązania. Wiele firm przy wnioskowaniu o pożyczkę gotówkową sprawdza historię kredytowania klienta w Biurze Informacji Kredytowej, podobnie jak robią to banki. Sięga po bazy ERIF, Krajowy Rejestr Dłużników czy bazy Biur Informacji Gospodarczych. Nie jest tak, że dosłownie każda osoba zgłaszająca wniosek o pożyczkę, na 100 procent ją otrzyma. Jeśli nie spełni podstawowych wymogów firmy pożyczkowej, dostanie odpowiedź odmowną.

Również, jeśli chodzi o opłaty związane z udzieleniem i spłatą pożyczek na rynku pozabankowym, zaszły duże zmiany, za sprawą uchwalenia nowej ustawy o kredycie konsumenckim. W Polsce każda pożyczka i każdy kredyt udzielany konsumentowi będzie kredytem konsumenckim w świetle ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku, o ile zobowiązanie nie przekroczy kwoty 255 550 zł.

Opłaty pożyczkowe odgórnie limitowane

W związku z uznaniem przez prawo chwilówek przez internet za kredyty konsumenckie, ograniczono jednocześnie z nimi związane opłaty. Przede wszystkim odsetki od pożyczki nie mogą w stosunku rocznym przekroczyć dwukrotnej wysokości odsetek ustawowych, równych sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego powiększonej o 3,5 punktów procentowych. Z uwagi na fakt, że stopa referencyjna NBP jest równa 1,5 proc., to maksymalne odsetki nie mogą przekraczać 10 proc. w skali roku.

Firmy pożyczkowe nie mają również prawa do dowolnego kształtowania kosztów pozaodsetkowych, jakie naliczane są w związku z zaciąganiem przez klienta pożyczki. Od 11 marca 2016 roku obowiązują w Polsce przepisy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, w której ustalono ich limit. Szybka pożyczka przez internet będzie miała maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych nie większą niż suma 25 proc. całkowitej kwoty kredytu oraz 30 proc. kwoty zmiennej, uzależnionej od okresu, na jaki zaciągnięto chwilówkę. Wszystkie koszty związane z zaciągnięciem i spłatą pożyczki nie mogą przekroczyć 100 proc. całkowitej kwoty kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here