Większość rozmów kwalifikacyjnych odbywa się według schematu, co jest dla Ciebie dobrą wiadomością – możesz się łatwiej do nich przygotować. Wśród standardowych pytań pojawia się to, o słabe strony. Naturalnie nie jest to zbyt wygodna część konwersacji z rekruterem. Wobec tego jak przedstawić słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej, żeby nie pogrzebać swoich szans na zatrudnienie?

Podaj słabe strony, które nie mają znaczenia dla pracodawcy

Prostym sposobem na wybrnięcie z niewygodne pytania jest podanie takich wad, które nie mają dużego znaczenia dla przyszłego pracodawcy. Aplikujesz na stanowisko technika-informatyka? Wobec tego nikomu nie będzie specjalnie przeszkadzać, że Twoją wadą jest niezbyt wysoka kontaktowość. Tutaj ważniejsze są twarde kompetencje. A może starasz się o pracę, która będzie wykonywana całkowicie zdalnie? Jak wtedy przedstawić słabą stronę na rozmowie kwalifikacyjnej? Cóż, w takim wypadku możesz wskazać na tendencję do długiego spania a nawet spóźniania się na spotkania. Jednak nie zapomnij dodać, że zawsze trzymasz się deadline’ów!

Nie musisz być w 100% szczery

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to nie spowiedź. Oczywiście rekruter chętnie dowie się o Tobie jak najwięcej – jego celem jest zdobycie dużej ilości informacji, które pozwolą na ocenienie Ciebie w kontekście przyszłego stanowiska pracy. Jednak Twoim celem podczas udzielania odpowiedzi na pytanie o słabe strony, jak i podczas całej rozmowy kwalifikacyjnej powinno być zrobienie jak najlepszego wrażenia. Obie strony tej konwersacji zdają sobie sprawę z tego, że jest to pewna konwencja i każdy interlokutor realizuje własne zadania. Nie musisz kłamać, ale nie masz też obowiązku szczerego informowania rekrutera o wszystkich Twoich wadach i sytuacjach, w których zawiodłeś… Staraj się za to mówić jak najwięcej o pozytywach!

Wady, które są zaletami

Sprytnym sposobem na znalezienie odpowiedzi na pytanie o słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej jest przedstawienie wyłącznie wad, które są… zaletami. Idziesz na rozmowę o pracę na stanowisko księgowego? W takim razie możesz napomknąć, że Twoi znajomi czasem uważają, że zbyt analitycznie podchodzisz do niektórych spraw i denerwuje ich Twoje nadmiernie logiczne myślenie. A może chcesz być szefem teamu? W takim razie na pewno wadą nie będzie to, że masz tendencje zdobywania przywództwa w grupie.

Dodajmy jednak, że jest to taktyka dość ryzykowna, która wymaga wyczucia. Jeżeli powiesz np., że Twoją wadą jest niemożność powstrzymania chęci do ciągłego samorozwoju… wypadniesz dość mało wiarygodnie.

Nie rozgaduj się za bardzo

Niektórzy ludzie z natury są rozmowni i lubią opowiadać o sobie. Są też wśród nich tacy, którzy chętnie podkreślają własne wady… Na pewno znasz choć jedną personę mówiącą przy każdej okazji coś w stylu „no tak, oczywiście jak zawsze musiałam zepsuć” albo „ja to zawsze coś sknocę” itp. Jeżeli masz takie tendencje i padnie pytanie o Twoje wady, postaraj się opanować chęć podzielenia się z przyszłym pracodawcą wszystkimi swoimi minusami. Być może jesteś w stanie zyskać w ten sposób sympatię znajomych, którzy lubią Twoją niefrasobliwość. Jednak pracodawca chce mieć przede wszystkim kompetentnego, rozsądnego i szybko uczącego się pracownika. Przedstawianie słabych stron na rozmowie kwalifikacyjnej zdecydowanie warto ograniczyć do 1-2 pozycji.

Powiedz w jaki sposób radzisz sobie ze swoimi słabościami

Mówienie o wadach najlepiej uzupełnić wspomnieniem na temat metod radzenia sobie ze słabymi stronami. Jesteś perfekcjonistą? Skoro sam o tym mówisz, to znaczy, że dobrze zdajesz sobie z tego sprawę, więc powinieneś jakoś tę wadę ograniczać. W takim wypadku powiedz, że starasz się skupiać na priorytetach zlecenia i nie wchodzić tak głęboko w szczegóły. A może jesteś spóźnialskim? W takim razie wspomnij, że właśnie dlatego nastawiasz budzik zawsze piętnaście minut wcześniej, bo już przetestowałeś ten scenariusz i wiesz, że wtedy zawsze dasz radę się wyrobić. Trudno Ci się skupić, gdy wokół jest wielu współpracowników? Wobec tego przedstawianie słabych stron na rozmowie o pracę uzupełnij stwierdzeniem, że zawsze zabierasz ze sobą słuchawki do telefonu, by słuchać muzyki, która pozwala Ci się odciąć i skoncentrować na pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here