Czujesz, że stoisz w miejscu a Twoje cele są tak samo odległe jak dwa lata temu? Gdzie popełniasz błąd? Co zrobić, by rozwijać się bardziej efektywnie?

Czytaj książki praktyków

Chcesz szybciej osiągnąć sukces? W takim razie korzystaj z doświadczenia innych. W bibliotekach znajdziesz mnóstwo książek pełnych historii i porad osób, które wiele osiągnęły w interesującej Cię dziedzinie. Jeśli zastanawiasz się jak się rozwijać efektywniej, zacznij od śledzenia ludzi, którym udało się znaleźć dobre odpowiedzi na to pytanie. To nie tylko solidna dawka inspiracji, ale również wiedzy przybliżającej Cię do upragnionego celu.

Stwórz plan

Wiele osób marzy o tym, by kupić sportowe auto, przeprowadzić się do Australii lub stworzyć popularny sklep internetowy. Jednak, gdy zapytasz ich o to, w jaki sposób zamierzają osiągnąć swój cel… zapada cisza. Ewentualnie padają różne odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego jeszcze nie udało się spełnić marzeń. Nie popełniaj błędu szukania powodów, by czegoś nie robić zamiast sposobów, jak tego dokonać.

Jak się rozwijać efektywniej? Zastanów się dokładnie, czego chcesz i w jaki sposób możesz to osiągnąć. Zaplanuj kolejne kroki. Wyznacz sobie mniejsze cele pośrednie i określ czas, w jakim chcesz je zrealizować. W ten sposób zamienisz marzycielstwo w coś realnego i namacalnego, po co można sięgnąć i to już niebawem! Pamiętaj, by kolejne kroki były dobrze przemyślane. Nie dawaj sobie zbyt mało czasu – staraj się rzetelnie oszacować swoje możliwości.

Pokonaj słabości

Często zrealizowanie celów wymaga wyjścia poza swoją strefę komfortu. Gdy masz już pracę, a może i założyłeś rodzinę, otacza Cię grupka dobrych znajomych, masz gdzie mieszkać i co jeść – łatwo popaść w przyjemny letarg. Kto chciałby wychodzić poza to bezpieczne, miłe otoczenie? Niestety, często osiąganie nowych celów oznacza, że musisz zaryzykować i przeżyć solidną dawkę stresu. Warto sobie uświadomić, że pokonanie strachu jest jedną z rzeczy niezbędnych, by dojść do wymarzonego stanowiska w firmie, założenia biznesu lub przeprowadzki do innego miasta czy kraju.

Każda zmiana wymaga wyjścia poza to, co znane i bezpieczne. Ale dobra wiadomość jest taka, że po paru stresujących dniach Twoje nowe otoczenie też stanie się znane i bezpieczne. A do tego już będziesz bliżej miejsca, o którym marzyłeś!

Działaj!

Na koniec najbardziej trywialny, a jednocześnie najważniejszy punkt. Jak się rozwijać bardziej efektywnie? Poprzez działanie! To zaskakujące, jak wiele osób popełnia błąd „nieróbstwa”. Każdy ma jakieś marzenia, ale tylko garstka ludzi naprawdę stara się je zrealizować. Większość pozostaje w sferze marzycielskiej lub zacina się na ciągłym planowaniu i przekładaniu działań. Tymczasem tylko czyny mogą sprawić, że faktycznie osiągniesz wyznaczony cel.

Co więcej, jest wysoce prawdopodobne, że nawet najbardziej dopracowany plan nie przewidzi wszystkich komplikacji i możliwych błędów do popełnienia. Jakie będzie Twoje rozczarowanie, gdy po latach planowania okaże się, że Twoje założenia były błędne? A gdybyś zrealizował plan wcześniej, mógłbyś już ruszać z nowym pomysłem albo ulepszoną wersję poprzedniego planu. Lepiej odnieść trzy realne porażki i próbować po raz czwarty niż wiecznie przygotowywać się do idealnego startu.

A więc zasad numer jeden: działaj!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here