Gdy do głowy przychodzi Ci genialny pomysł na biznes, łatwo stracić trzeźwość osądu. Oczami wyobraźni widzisz już grube tysiące spływające na Twoje konto i zadowolonych klientów rozpowiadających o zaletach Twojej oferty wszystkim znajomym. Każdą inspirującą ideę trzeba jednak zderzyć z rzeczywistością, a im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Po co marnować czas na planowanie działalności, która nie ma prawa „wypalić”?

Co więc zrobić, aby przejść od idei do konkretów? Jak sprawdzić pomysł na biznes?

Badania rynku

Jeżeli dopiero zaczynasz działać, najpewniej nie masz środków na szeroko zakrojone badania rynku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zrobić własny research. W sieci można znaleźć wiele interesujących raportów i ankiet wykonywanych przez znane ośrodki badawcze. Jeżeli chcesz założyć internetowy sklepik z akcesoriami dla zwierząt domowych i znajdziesz raport, z którego wynika, że branża zoologiczna w ostatnich latach zwiększyła zyski o 300% i prawdopodobnie nadal będzie się rozwijać – to już będzie coś.

Poszukaj info na temat podobnych firm. Jak sobie radzą? Czy takie same pomysły nie upadały już w ostatnich latach? Co było przyczyną porażki?

Zainteresuj się także klientami. Aby sprawdzić pomysł na biznes określ grupę docelową i zbadaj jej zachowania. Jakie formy zakupów preferują? Co jest postrzegane przez nich pozytywnie, a co negatywnie? Do ilu klientów jesteś w stanie dotrzeć?

Każde badania powinny mieć jasno określony cel. Zastanów się, jakie dane są Ci potrzebne, by móc oszacować opłacalność biznesu, a następnie szukaj kolejno tych informacji.

Wykonaj próbę

Masz pomysł na nowy produkt? W takim razie wykonaj prototyp. Chcesz stworzyć ciekawą grę? Przygotuj demko albo realne przedstawienie rozgrywki. Wyprodukuj coś, co przyszli klienci będą mogli zobaczyć, wypróbować i ocenić.

Możesz też sprawdzić zainteresowanie Twoim pomysłem. Stwórz uproszczoną wersję planowanego serwisu internetowego lub stronę Twojego produktu i spróbuj go zareklamować. Zobacz, ile wejść na stronę uda się uzyskać i jak Twoja propozycja będzie postrzegana.

Zobacz, jak radzi sobie konkurencja

Chcesz stworzyć firmę podobną do tych, które już istnieją? To ułatwia odpowiedź na pytanie o to, jak sprawdzić pomysł na biznes – możesz przyjrzeć się dokładnie badaniom konkurencji. Jakie firmy już funkcjonują? Jak sobie radzą? Zarejestruj się jako ich klient. Zobacz jakie ceny oferują. Zastanów się, czy jesteś w stanie stworzyć realną konkurencję? Czy widzisz pole do ulepszeń? Na co narzekają ich klienci, a za co chwalą daną markę?

Sprawdź perspektywę klienta i współpracowników

Dobrze przemyśl perspektywę Twoich przyszłych klientów i współpracowników lub pracowników. Wiele pomysłów na biznes zaczyna się od wymyślenia sposobu na zarabianie pieniędzy… dla siebie. Jest to dość naturalne, ale niestety rozczarowanie możesz przyjść wtedy, gdy odkryjesz, że nikt nie będzie chciał dla Ciebie pracować za 5 zł brutto na godzinę, a klienci wolą tańszą alternatywę od Twojej oferty.

Jak sprawdzić pomysł na biznes? Przemyśl drogę, jaką musi pokonać klient, by kupić Twój produkt. Pomyśl, czy Twoja oferta ma dla niego uzasadnienie finansowe. Jakie korzyści będą mieli Twoi klienci z faktu, że postawili właśnie na Ciebie? To samo dotyczy pracowników i partnerów biznesowych. Sam ciekawy pomysł może nie wystarczyć, by inni chcieli działać na rzecz Twojej firmy.

Czy Twoja oferta jest dużo lepsza?

Aby zachęcić klienta do skorzystania z nowego rozwiązania (zwłaszcza, gdy jest ono droższe) musisz zaproponować produkt, który daje stosunkowo dużą, realną korzyść i odpowiada na prawdziwą potrzebę konsumenta. Wolisz kupić worek na śmieci ze ściągaczem ułatwiającymi zakładanie i chwytanie czy zwykły worek? Zapewne pierwsza opcja wygrywa, o ile nie jest dużo droższa. Ale czy np. kupisz inny jogurt, tylko dlatego, że jest w nowym opakowaniu, które łatwiej się otwiera? Niekoniecznie. Tutaj kluczowy jest smak i wartość odżywcza. Aby sprawdzić pomysł na biznes zastanów się, czy Twoje nowe rozwiązania są faktycznie tym, czego klienci potrzebują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here