Odłożone pieniądze warto zainwestować, by nie traciły na inflacji. Niestety lokaty czy konta oszczędnościowe nie zrobią z Ciebie rentiera. Nic dziwnego, że wiele osób szuka skuteczniejszego sposoby na pomnożenie kapitału. Niedoświadczony inwestor może jednak łatwo wpaść w szpony oszustów. Wobec tego jak sprawdzić wiarygodność instytucji finansowej? Skąd wiedzieć, kiedy masz do czynienia ze złodziejami, a kiedy z nadzorowaną instytucją?

Bank jest wiarygodny

Jeżeli masz zamiar wziąć pożyczkę z instytucji, która ma w nazwie „bank”, to masz pewność, że kontrahent jest wiarygodny. Dlaczego? Ponieważ założenie instytucji tego rodzaju jest możliwe tylko pod nadzorem KNF, a więc Komisji Nadzoru Finansowego.

Aby założyć bank trzeba już na starcie dysponować kapitałem wysokości około 20 mln złotych. Niezbędny jest też skarbiec i odpowiedni fachowcy na kluczowych stanowiskach. Bank musi mieć też siedzibę ze skarbcem spełniającym wymagania KNF. Wszystkie te elementy są szczegółowo kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Co więcej KNF nadzoruje także już działające banki.

Innymi słowy, gdy idziesz do banku, masz gwarancję, że nie masz do czynienia z oszustami. Oczywiście, zdarzają mało korzystne umowy czy wprowadzanie opłat, które następnie są anulowane przez sądy – to jednak zupełnie inny rodzaj oszustwa niż choćby piramidy finansowe czy wyłudzenia. W banku nie dojdzie do sytuacji, w której po prostu wpłacasz pieniądze na lokatę czy konto oszczędnościowe, a następnie znikają one w niejasnych okolicznościach. Poza tym, nawet jeżeli doszłoby do bankructwa czy innych dużych problemów banku, wsparcia udziela Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Instytucje parabankowe

Jak sprawdzić wiarygodność instytucji finansowej? Na wszystkie powyższe argumenty możesz odpowiedzieć zdaniem zaczynającym się „ale Amber Gold…”. Z tym że Amber Gold nie było bankiem. Czy gdzieś w nazwie, opisie lub ofercie jesteś w stanie znaleźć informację, że firma Marcina P. była bankiem? Nie. Za to Amber Gold bardzo starało się wyglądać jak bank i budować wiarygodność w opinii klientów.

Na polskim rynku (i nie tylko polskim) działa wiele firm, które proponują produkty podobne do bankowych. Przedsiębiorstwa te są legalne, ale często korzystanie z ich usług jest dużo mniej opłacalne niż współpraca z bankiem – np. w przypadku zaciągania pożyczki czy nie spłaconych odsetek, koszty będą znacznie wyższe. Samo założenie takiej firmy jest jednak legalne, co wykorzystują także oszuści.

Wobec tego jak sprawdzić wiarygodność instytucji finansowej, by mieć pewność, że nie masz do czynienia z kolejnym złodziejem? Przede wszystkim zainteresuj się listą ostrzeżeń KNF. Znajdziesz ją bardzo łatwo za pomocą Google. Komisja Nadzoru Finansowego regularnie rozszerza listę o podmioty, które mogą wzbudzać uzasadnione podejrzenia.

Oprócz banków, KNF nadzoruje SKOK-i, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, giełdę i firmy ubezpieczeniowe.

Na co zwracać uwagę?

Jeżeli podmiotu nie ma jeszcze na liście, warto poszukać opinii o firmie i jej właścicielach lub osobach, z którymi masz kontakt na forach internetowych. Małe i duże piramidy finansowe niestety powstają regularnie. Opinie innych klientów mogą być tu bardzo pomocne.

Jak sprawdzić wiarygodność instytucji finansowej? Google oraz wspomniana lista KNF to skuteczne sposoby. Poza tym jednak powinieneś dobrze zastanowić się nad każdą inwestycją. Niestety oszuści zawsze żerują na naiwności klientów. Jak nie dać się wrobić? Przede wszystkim nie wierz, że istnieje jedna, genialna spółka, która jest w stanie zaoferować wszystkim klientom zyski kilkukrotnie większe od konkurencji. Co więcej, często głównym źródłem zysku ma być nowa, nietypowa metoda mnożenia kapitału (dziwne transakcje złotem, nowe kopalnie diamentów itp.). Gdy firma budzi podejrzenia tego rodzaju, to najpewniej nie jest to nowy genialny biznes, ale potencjalne kłopoty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here