Widmo sesji ciąży nad studentami od początku roku. Jedni wypierają tę świadomość i uczą się dopiero na ostatnią chwilę, gdy już nie ma innego wyjścia, a inni uzupełniają wiedzę dzień po dniu, by mieć pewność doskonałego przygotowania w chwili ostatecznego starcia. Jak uczyć się do sesji, by osiągnąć najlepsze rezultaty? Co pomoże Ci w zdobyciu lepszych ocen?

Staraj się spać normalnie

Zasada numer jeden to odpowiednia ilość wypoczynku. Jeżeli tylko możesz sobie pozwolić na 7-8 godzin snu, to właśnie tyle czasu powinieneś spędzić w łóżku. Nauka przez 20 godzin dziennie będzie mniej efektywna. Lepiej się wyspać i działać na pełnych obrotach przez mniejszą ilość czasu niż męczyć się przyswajając wiedzę „na pół gwizdka” przez cały dzień.

Oprócz snu, przydadzą się też przerwy. Gdy czujesz, że jesteś zmęczony, pozwól sobie na odpoczynek – najlepiej aktywny. Wyjdź na spacer, pobiegaj, poćwicz – tylko nie przemęczaj się zbytnio. Zrelaksuj się przez pół godzinki i wracaj do nauki.

Kawa i napoje energetyczne podczas sesji?

Jak uczyć się do sesji? Dla wielu osób gotową odpowiedzią na to pytanie są napoje energetyczne i kawa. Opowieści o tym, jak uczyło się przez całą dobę dzięki trzem kawom i czterem energetykom są zawsze mile widziane, ale tak naprawdę napoje tego rodzaju nie są najlepszym rozwiązaniem.

Oczywiście, gdy padasz po całym dniu pracy, mocna kawa lub napój postawią Cię na nogi. Jeśli jednak masz możliwość wypoczęcia, to lepiej postawić na tę opcję. Kofeina i napoje energetyzujące dodają sił i trochę poprawiają nastrój, ale nie wpływają dobrze na pamięć długotrwałą, a więc skuteczniej przygotujesz się bez takich dodatków. Poza tym, zbyt duża ilość kofeiny może wywołać poczucie lęku i wzmagać pocenie się – raczej nie potrzebujesz takich efektów, gdy już i tak stresujesz się egzaminem.

Co nie sprzyja nauce?

Skupienie się jest trudne również wtedy, gdy jesteś głodny. Z drugiej strony, pełen żołądek może rozleniwiać. Warto więc zadbać o odpowiednią porcję prowiantu, ale jednocześnie nie objadać się przesadnie, bo po posiłku zamiast przypływu energii poczujesz zmęczenie i chęć na drzemkę. Ponadto przygotowanie posiłku może być doskonałą, relaksującą przerwą.

Jak uczyć się do sesji? Koniecznie zadbaj również o odpowiedni poziom nawodnienia. Półtora litrowa butelka wody dziennie to absolutne minimum. Dobrze nawodniony organizm działa sprawniej.

Ucz się systematycznie

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy lepiej wkuwać na ostatnią chwilę czy też skuteczniejsza jest nauka całoroczna, to ta druga opcja będzie lepszą odpowiedzią. Nie musisz zresztą poświęcać na przygotowanie do sesji całego semestru. Jednak stopniowe przyswajanie informacji na miesiąc wcześniej jest jak najbardziej wskazane. Czasem trudno się zmotywować, gdy wiadomo, że czasu jest jeszcze wiele, ale warto przełamać barierę lenistwa. Zobaczysz, że powtarzanie informacji jest kluczem do mocnego ugruntowania wiedzy. To skuteczny sposób na to, by pozbyć się „dziur w głowie” – nawet w mocnym stresie będziesz w stanie odtworzyć wielokrotnie powtarzane info.

Dowiedz się, jakie pytania mogą się pojawić

Jak przygotować się do sesji? Pomóc może też mały lifehack polegający na zdobyciu pytań od poprzednich roczników lub osób, które zdawały we wcześniejszym terminie. Czasem wykładowcy dają dosłownie te same pytania co roku. A nawet jeśli tego nie robią, to przynajmniej dowiesz się jaki jest charakter pytań i na czym trzeba się skupić najbardziej.

Zapomnij o social media

Zbawieniem, ale i przekleństwem studentów są media społecznościowe. Grupy pozwalają na wymienianie się notatkami i bieżące informowanie o egzaminach czy pytaniach, które padły. Z drugiej strony przychodzące powiadomienia, a nawet wyczekiwanie na nowe wiadomości to bardzo skuteczny rozpraszacz.

Jak przygotować się od sesji? Na czas nauki odłóż telefon i wyłącz wszystkie serwisy społecznościowe. Zaglądaj do nich np. raz na godzinę, ale nie pilnuj ich przez cały czas. Zobaczysz, że skupienie na nauce przyjdzie Ci znacznie łatwiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here