Jak znaleźć lepiej płatną pracę? W jaki sposób awansować albo zdobyć więcej klientów? Na wszystkie te pytania odpowiedzią może być odpowiednie szkolenie. W sieci znajdziesz mnóstwo ofert. Wiele z nich pewnie trafia też na Twoją skrzynkę mailową. Pytanie jak wybrać dobre szkolenie? Jakie czynniki wziąć pod uwagę podejmując decyzję?

Najważniejszy jest dobry plan

Wybór szkolenia warto zacząć od zastanowienia się nad własnymi celami i potrzebami. Ten pierwszy krok jest niezbędny, ponieważ nawet najlepszy trener nie zagwarantuje Ci wymiernych korzyści, jeżeli wybierzesz się na szkolenie bez znaczenia dla Twojego życia zawodowego. A więc jak wybrać dobre szkolenie? Na początek dobry plan!

Zastanów się, w jakim celu chcesz się wybrać na szkolenie. Czy jest Ci ono potrzebne, by zmienić pracę, czy też po to, by awansować w obecnej? A może idziesz na kurs tylko po to, by firma mogła lepiej funkcjonować? Jeżeli mowa jest o firmie, w której jesteś zatrudniony – cóż, płacenie za szkolenie dla celów firmowych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, o ile Twoje cele nie są jednocześnie realizowane. Przed podjęciem decyzji zastanów się dobrze nad opłacalnością takiego kroku. Idealny scenariusz ma miejsce wtedy, gdy szkolenie realizuje zarówno cele Twoje, jak i firmowe.

Pomyśl o tym, jakich umiejętności potrzebuje Twoja firma. Co pozwoli jej na sprawniejsze działanie i czy nowe umiejętności sprawią, że zostaniesz doceniony – najlepiej za pomocą podwyżki. Oczywiście szkolenie może być też dobrym wyjściem, gdy zależy Ci na tym, aby zostać w firmie na dobrze płatnym stanowisku. Wówczas podnoszenie kwalifikacji zwiększa szanse na stałość zatrudnienia.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać dobre szkolenie, weź pod uwagę również to, czy istnieje możliwość zwrotu kosztów kursu ze strony pracodawcy. Nie zawsze inicjatywa wychodzi od zatrudniającego, więc czasem warto poszukać kursu na własną rękę, a następnie przedstawić propozycję przełożonemu. Praktycznym benefitem będzie również możliwość wzięcia urlopu szkoleniowego.

Dokładnie zapoznaj się z harmonogramem szkolenia

Jak wybrać dobre szkolenie? Przed podjęciem decyzji nie zapomnij o dokładnym sprawdzeniu harmonogramu zajęć. Po samym tytule i krótkim opisie nie zawsze można wywnioskować realną zawartość kursu. Sprawdź jak wiele czasu organizatorzy mają zamiar poświęcić na poszczególne moduły i czy kwestie, które interesują Cię najbardziej będą dość wyczerpująco omówione.

Dużą wagę trzeba przyłożyć również do zajęć praktycznych. To prawda, że teoria jest ważna. Szeroka wiedza daje solidną podstawę do dalszej edukacji i pozwala na lepsze zrozumienie tematu. Jednak dopiero ćwiczenia praktyczne pozwalają na pełne wykorzystanie przyswojonych informacji w trakcie wykonywania zawodowych obowiązków. Dlatego w kursie, który wybierzesz nie może zabraknąć dużej ilości zajęć praktycznych!

Szkolenie jako inwestycja

Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać szkolenie, dobrym pomysłem jest potraktowanie kursu jako inwestycji. Zastanów się nad kosztami i potencjalnym zyskiem. Pomyśl o tym, w jakim terminie wyłożona kwota się zwróci i czy pozwoli Ci na osiągnięcie satysfakcjonującego wyniku. Co może być zwrotem z inwestycji? Przede wszystkim kwota podwyżki lub różnica pomiędzy pensją w aktualnym miejscu zatrudnienia, a potencjalnym nowym miejscem pracy. Może się też zdarzyć, że dobrze wybrane szkolenie pozwoli Ci na przyjmowanie bardziej wymagających, ale lepiej płatnych zleceń.

Porównaj wydatki i potencjalne zyski. Podejmij tę decyzję w podobny sposób, jakbyś wybierał lokatę lub kupował akcję spółki giełdowej.

Nawiasem mówiąc, korzyści finansowe ze szkolenia często mogą przewyższyć zyski z podobnej kwoty ulokowanej na giełdzie czy w jednostkach uczestnictwa. Jeśli więc masz na koncie kilka tysięcy do zagospodarowania, warto przemyśleć inwestycję właśnie w perspektywiczny kurs.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here