Jak zarabiać na wynajmie mieszkań?

Żeby zacząć zarabiać na wynajmie mieszkań, trzeba najpierw mieć mieszkanie “na zbyciu” – to znaczy takie, w którym samemu się nie mieszka. Nie jest ważne, czy dostaliśmy w spadku mieszkanie po babci, wyprowadzamy się z kawalerki do domu pod miastem, czy chcemy zainwestować w coś oszczędności. Każda z tych dróg wejścia w posiadanie nadmiarowego mieszkania prowadzi sytuacji, w której coś z nim musimy zrobić. Takie mieszkanie można oczywiście sprzedać – wbrew pozorom na dłuższą metę jest z tym mniej zachodu niż z wynajmowaniem mieszkania przez lata. Nie jest wskazane, by lokal stał pusty przez dłuższy czas (jeśli na przykład chcemy, by mieszkały w nim nasze dzieci, gdy dorosną), warto więc go wynająć.

Zakładając optymistyczną sytuację, w której jesteśmy właścicielem mieszkania (a nie dopiero przymierzamy się do jego kupna z myślą o wynajmowaniu go), nie musimy się zbytnio martwić o rentowność takiej inwestycji. Oczywiście, to na nas spoczywa obowiązek remontowania mieszkania, zazwyczaj też to my odpowiadamy za wyposażenie lokalu w podstawowe meble i sprzęty. Musimy je również co kilka lat wymieniać – zazwyczaj mówi się o mniej więc pięcioletniej trwałości lodówek czy pralek, tak więc warto mieć w pamięci, by co kilka lat duże sprzęty AGD wymieniać.

Chcąc wynajmować mieszkanie musimy ustalić wysokość miesięcznego czynszu. Jak się za to zabrać? Najlepiej zacząć od obejrzenia podobnych ofert w okolicy naszego mieszkania – sprawdzenie rynku pozwoli nam zorientować się w jego realiach. Jeżeli wyznaczymy kwotę zbyt wygórowaną, nie znajdziemy najemcy, z drugiej strony, jeśli zechcemy zbyt mało – możemy sporo stracić. Czynsz nie jest jednak równy naszemu przychodowi: poza odliczeniem pieniędzy na remonty i wymianę sprzętów, powinniśmy też odliczyć opłaty mieszkaniowe – wszystkie opłaty na rzecz spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej albo administratora budynku. Możemy oczywiście zrzucić je na najmującego – jednak wtedy powinniśmy odpowiednio obniżyć czynsz. To samo tyczy się opłat za media. Albo ustalamy wyższy czynsz i jako najemca opłacamy media, albo kwota czynszu jest niższa, za to lokatorzy muszą ponosić dodatkowe koszty mediów.

Warto zaznaczyć, że mieszkanie trzeba odpowiednio przygotować do wynajmu. Nie można tak po prostu kupić lokalu od dewelopera i wystawić go na wynajem. Wynajmuje się tylko mieszkania wyremontowane, wykończone i wyposażone, natomiast deweloperzy oferują mieszkania w stanie surowym – sprawdź sam. Decydując się więc na zakup mieszkania z myślą o wynajmie musimy pamiętać, że poza kosztem zakupu, będziemy musieli również zapłacić za wykończenie i urządzenie mieszkania. Ale również jeżeli odziedziczymy mieszkanie po babci, najprawdopodobniej konieczny będzie generalny remont lokalu. Oczywiście można wynajmować lokal ze starą wykładziną i brudnymi ścianami, jednak nie można żądać za niego zbyt dużego czynszu. Naprawdę warto zainwestować pieniądze w remont – Warszawskie czynsze potrafią osiągać niebotyczne kwoty, jednak lokatorzy nie będą płacić za nic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here