Jeżeli szukasz sposobów na pozyskanie kapitału, na pewno trafiłeś m.in. na pojęcie „aniołów biznesu”. Co ono oznacza? Kim są aniołowie biznesu i jak nawiązać z nimi kontakt?

Co to jest „anioł biznesu”?

Niektórzy pytają co to jest anioł biznesu, ale prawidłowo postawione pytanie powinno brzmieć: kim on jest? Anioł to osoba fizyczna, a nie firma. Co za tym idzie, inwestor wspiera przedsiębiorstwo własnymi, prywatnymi środkami. Jednocześnie, jako osoba fizyczna, z reguły anioł staje się udziałowcem przedsiębiorstwa. Dla wielu biznesów jest to zaleta równie ważna, jak kapitał finansowy. Dlaczego? Otóż anioł może udostępnić niektóre swoje kontakty, więc za jednym zamachem zyskujesz dostęp do sprawdzonych analityków, doradców czy innych specjalistów.

Anioł wnosi także swoje doświadczenie. Realizując pierwszy biznes często działa się po omacku. Przedsiębiorcy wspierani przez anioła biznesu mają więc ważnego sprzymierzeńca, który pomoże podjąć trudną decyzję i doradzi, w jaki sposób zadbać o rozwój przedsiębiorstwa.

A więc kim jest anioł biznesu? To nie tylko pieniądze, ale również kontakty, wiedza i doświadczenie.

Pokonanie luki kapitałowej

Głównym celem nawiązania współpracy z aniołem biznesu jest pokonanie luki kapitałowej. Na czym to polega? Otóż niektóre biznesy mają wiele mocnych stron: dobry pomysł, jakościowy produkt, zainteresowanie klientów. Firma taka działa na rynku lokalnym, ale nie może się rozwinąć z powodu braku wystarczających środków. Sam biznes nie generuje dość wysokich przychodów, a wszystkie prywatne środki zostały wyczerpane. Jednocześnie biznes jest zbyt mały, by można było nawiązać współpracę z inwestorami instytucjonalnymi (np. venture capital).

W tym miejscu dochodzimy do odpowiedzi na pytanie kim jest anioł biznesu i jaka jest jego rola? W momencie, gdy firma nie jest w stanie się bardziej rozwinąć, a główną przyczyną jest brak kapitału, wkroczyć może anioł biznesu, który zainwestuje prywatne środki, by początkujący biznes mógł rozwinąć skrzydła i dojść do kolejnego etapu rozwoju.

Pośrednicy

Nie wiesz jak szukać kontaktu z aniołami biznesu? Zastanawiasz się w jaki sposób napisać dobry biznesplan i zachęcić inwestora do wsparcia Twojej firmy? Najłatwiej będzie nawiązać kontakt za pomocą agencji pośredniczącej.

W sieci znajdziesz firmy, które zajmują się kojarzeniem przedsiębiorców z aniołami biznesu. Taka agencja udzieli Ci pełnego wyjaśnienia kim jest anioł biznesu i wstępnie oceni pomysł. Podobnie, jak sami inwestorzy, pośrednicy szukają przede wszystkim firm z potencjałem wysokiego wzrostu, które trafiają na problem luki kapitałowej.

W jakiej branży powinieneś działać, aby nawiązać kontakt z taką agencją? Z reguły nie ma to znaczenia w jakim obszarze funkcjonujesz. Kluczowe jest to, czy firma dobrze rokuje – branża jest mniej istotna.

Korzystanie z pośredników jest też o tyle wygodne, że mają oni kontakt z wieloma aniołami biznesu, więc mogą łatwiej znaleźć inwestora, który będzie zainteresowany taką współpracą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here