Klamki, w tym te z kluczem, spełniają swoją rolę, umożliwiając otwieranie i zamykanie okien i drzwi balkonowych, jak również mogą wpłynąć na estetykę tak okien i drzwi, jak i pomieszczenia, w którym te elementy się znajdują. O estetyce przypominamy sobie jednak najczęściej wtedy, gdy klamki się zepsują, bądź też gdy się zużyją. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, nie będzie można w płynny sposób otwierać okna, bądź go uchylić. To samo będzie dotyczyć drzwi balkonowych. Niekiedy wystarczy minimalny wysiłek z naszej strony w postaci pielęgnacji i konserwacji, byśmy mogli cieszyć się dłuższą żywotnością klamek tak pod względem praktycznym, jak i wizualnym.
Rodzaje klamek balkonowych z kluczykiem
Klamka z kluczykiem i przyciskiem SecuDuplex®
Klamka SecuDuplex® to połączenie technologii klamek do okien wyposażonych w przycisk z technologią klamki zamykanej na kluczyk. Klamka ta jest więc dwufunkcyjna. Czym się ona różni od zwykłej klamki? Otóż gdy korzystamy ze zwykłego elementu tego typu, możemy przekręcić klamkę, gdy odblokuje się cylinder zamykający. Natomiast jeśli wciśniemy cylinder do pozycji zamkniętej lub do pozycji uchylnej, klamka automatycznie się zablokuje.
W przypadku klamki SecuDuplex® jest inaczej. Klamkę przekręcimy wtedy, gdy cylinder zamykający zostanie odblokowany i wciśnięty. Jeśli więc wciśniemy cylinder, zablokujemy tym samym klamkę w pozycji uchylnej stu osiemdziesięciu stopniu i w pozycji zamkniętej zero stopni.
W klamce SecuDuplex®, jeśli przekręcimy trzpień od zewnątrz i przesuniemy okucie okienne, nie dojdzie do samoczynnego zablokowania klamki. Taka technika przycisku sprawdza się również wtedy, gdy klamka nie jest zablokowana. Klamka ta może być wyzwaniem dla włamywaczy – nie można bowiem w tym przypadku przekręcić klamki od wewnątrz, jeśli została zablokowana.
Klamka o zmienionej kolejności otwierania okien i drzwi balkonowych
Klamka TBT (Tilt Before Turn) pozwala na „uchylenie przed otwarciem”. Zatem możemy dzięki tej technice zablokować klamkę za pomocą klucza, a także przy oknie, jeśli ustawimy pozycję uchylną, czyli dziewięćdziesiąt stopni. Jeśli będziemy chcieli otworzyć okno, uda nam się ponownie przekręcić klamkę, gdy zostanie ona po raz kolejny odblokowana. Klamki do okien, które zamyka się za pomocą techniki TBT znajdują zastosowanie w różnych instytucjach, a także w obiektach użyteczności publicznej. Bardzo często montuje się je w szkołach, w przedszkolach, a także w klinikach i w domach spokojnej starości. Dzięki nim nie można w sposób nieuprawniony otworzyć okna od środka.
Jednak by taka klamka w oknie z kluczykiem działała prawidłowo, trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego okucia uchylno-rozwiernego. W razie problemów ze zrozumieniem funkcjonowania tej techniki, można sprawdzić, co jest napisane na naklejce, która jest dołączana do każdej klamki okiennej TBT.
Dwie wersje klamki TBT
Możemy zaopatrzyć się w klamkę TB1 i w klamkę SecuTBT®. Wybierając ten pierwszy model, możemy wietrzyć pomieszczenie przy zablokowanym cylindrze. Jest to możliwe ze względu na obecność rozszczelnienia, które znajduje się pomiędzy pozycją zamkniętą a uchylną. Zadziała tutaj bowiem mechanizm blokujący, który znajduje się na ograniczniku pozycji uchylnej dziewięćdziesiąt stopni. Jeśli chcemy natomiast w pełni otworzyć okno, musimy najpierw odblokować cylinder.
SecuTBT® – bardziej udoskonalona technologia TBT
Klamka SecuTBT® to gwarancja lepszego komfortu i większego poczucia bezpieczeństwa. By zablokować tę klamkę okienną, musimy skorzystać z klucza, który powinien znaleźć się w pozycji zamkniętej okna. W ten sposób włamywacz ma bardziej utrudnione zadanie. Natomiast domownicy są bardziej bezpieczni. Jeśli nie przekręcimy klucza, klamka cały czas pozostanie zablokowana. Gdy przekręcimy klucz, będziemy mogli ją ustawić do pozycji uchylnej. Gdy przekręcimy klamkę, zablokuje się automatycznie i bez problemu, co jest cechą szczególną technologii SecuTBT®. Jeśli chcemy ponownie przekręcić lub zamknąć okno, nie musimy przy tym pozbywać się blokady. Warto pamiętać, że do zablokowania klamki klucz tak naprawdę nie jest w tym przypadku potrzebny.
Natomiast jeśli chcemy zmienić pozycję z uchylnej na otwartą wtedy musimy przekręcić klamkę obiema rękami. W tym samym momencie musimy przekręcić i klucz i klamkę. Gdy odblokujemy klamkę, możemy ustawić ją w pozycji otwartej. Jest to rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć, gdyby doszło do przypadkowego lub nieupoważnionego otwarcia stolarki okiennej. Z kolei, jeśli przekręcimy klamkę do pozycji uchylnej z pozycji otwartej, nie musimy jej wcześniej odblokować. Kiedy klamka ustawia się na pozycję uchylną, technika blokująca włącza się w sposób automatyczny.