Drosophila suzukii, czyli muszka plamoskrzydła pochodzi z Azji, ale bardzo szybko rozprzestrzeniła się w całej Europe. Jest dużym zagrożeniem dla upraw owoców miękkich — malin, borówki amerykańskiej, truskawki, wiśni oraz czereśni. Powoduje szkody na owocach, w różnych faza dojrzałości, obniżając ich jakość i trwałość pozbiorczą. Jej chemiczne zwalczanie jest bardzo trudne, ponieważ występuje często na owocach bezpośrednio przed zbiorem, co niesie ryzyko niedotrzymania okresu karencji.
Jak wygląda szkodnik?
Jest to muszka niewielkich rozmiarów o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 8 mm i długości tułowia do 3 mm. Na przeźroczystych skrzydłach ma czarne plamki — stąd pochodzi jej nazwa.
Szkodliwość
Samice składają jaja do wnętrza owoców miękkich przez cały okres dojrzewania owoców. Larwy po wylęgnięciu się z jaj żerują wewnątrz owoców i wyjadają ich wnętrze. W efekcie czego nie mają one wartości handlowej, a dodatkowo są jeszcze porażane przez choroby np. szarą pleśń.
Kiedy wykonać zabieg?
Zabieg wykonuje się w celu eliminacji formy dorosłej jeszcze przed złożeniem jaj. Przed jego przeprowadzeniem warto zastosować rozwiązanie niechemiczne. W tym celu należy wykorzystać czerwone tablice lepowe i pułapki z antraktantem. Zwykle takie działanie pozwala na ograniczenie liczby szkodników, jednak nie pozwoli na całkowitą eliminację. Dlatego w celu ochrony plantacji niezbędne jest wykonanie zabiegu owadobójczego. Należy wybierać produkty o możliwie krótkim okresie karencji ze względu na szybkość dojrzewania owców.
Zabieg chemiczny
Jednym z produktów przeznaczonych do zwalczania muszki plamoskrzydłej w uprawach owoców miękkich, jest Spintor 240 SC, który zawiera substancję czynną spinosad. Jest ona produktem fermentacji bakterii Saccharopolyspora spinosa. Naturalne pochodzeniu substancji biologicznie czynnej pozwoliło na uzyskanie bardzo krótkiego okresu karencji, wynoszącego tylko 3 dni. Pozwala to na aplikację tego produktu w celu ochrony owoców krótko przed zbiorem. Insektycyd może być aplikowany do 2 razy w sezonie wegetacyjnym, a minimalny interwał pomiędzy zabiegami, powinien wynosić co najmniej 10 dni.
Rozwiązanie biologiczne
Jednym ze sposobów walki z muszką plamoskrzydłą jest zastosowanie rozwiązań biologicznych. Jednym z nich jest bołonkówka Trichopria drosophilae, której samica składa jajo do wnętrza żerującej jej larwy D. suzukii. Rozwiązania biologiczne stosowane są w uprawach pod osłonami.