Podejmując nową pracę, zależy nam przede wszystkim na tym, aby zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie. Staramy się ukazać jak najwięcej swoich umiejętności, zapoznać się z większością zespołu, a także zaimponować szefowi. Trzeba jednak pamiętać, by zachować w tym wszystkim umiar i nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Od czego więc zacząć?

Pierwsze kroki

Dobrze, jeśli poświęcimy trochę czasu na zapoznanie się ze strukturą firmy, w której zaczęliśmy pracę, a także ze współpracownikami – w ten sposób nie zaskoczą nas niektóre sytuacje, w których brak naszej wiedzy mógłby być dla nas mało korzystny.

Nie chodzi tu oczywiście o przeprowadzenie wywiadu z każdym pracownikiem, dobrze jest jednak wiedzieć, kto czym się zajmuje, do kogo udać się, gdy mamy pewien problem, czy na kim polegać w momencie, gdy okaże się, że czegoś nie potrafimy samodzielnie wykonać. Tym samym lepiej zapoznamy się z naszymi kolegami z pracy, którzy odbiorą nas jako osoby chętne do działania, zdecydowane i pewne siebie.

Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu:

• Podstawą jest oczywiście posiadanie niezbędnej wiedzy, która umożliwia nam pracę na danym stanowisku, najczęściej są to studia lub wiedza zdobyta na licznych szkoleniach bądź kursach. Mile widziane jest również doszkalanie się w zakresie danej dziedziny, jeśli oczywiście powstanie taka okazja.
• Musimy mieć zapewnione wszelkie materiały, które są nam niezbędne do wykonywania codziennych czynności, zadbajmy więc o prawidłowe przygotowanie naszego stanowiska pracy, które ma być komfortowe. To, że dopiero zaczynamy naszą karierę i jest to nasza pierwsza praca, nie oznacza, że możemy pomijać pewne kwestie, a wręcz przeciwnie – jeśli wypracujemy je, już teraz zostaną z nami na zawsze.
• Jeśli są pewne elementy, które musimy zabierać ze sobą z domu najlepiej zawsze mieć je wcześniej przygotowane, aby nie zapomnieć o nich przed wyjściem.

Złapmy kontakt z managerem lub naszym kierownikiem

Jest to osoba, która nie tylko ma kontakt ze wszystkimi osobami w firmie, ale także potrafi rozwiązać wiele problemów i udzielić nam wiele cennych informacji i wskazówek. Możemy wiele nauczyć się od takiej osoby, jeśli odpowiednio do tego podejdziemy.

Manager lub kierownik pomoże nam zapoznać się z budynkiem, w którym pracujemy, a także wszelkimi zadaniami, które będziemy wykonywać na danym stanowisku. Jest to osoba, do której zawsze możemy zwrócić się o pomoc.

Pozytywne nastawienie pomoże zapomnieć o stresie

Nie możemy iść do nowej pracy zestresowani i spanikowani – w końcu to praca, na której nam bardzo zależało. Musimy mieć dużą pewność siebie, dzięki czemu zostaniemy korzystniej odebrani przez innych pracowników oraz naszego pracodawcę. Dobrze jest pokazać się z jak najlepszej strony, aby każdy widział, że jesteśmy osobami komunikatywnymi, miłymi i bez problemu można się z nami dogadać.

Do tego jest nam niezbędne pozytywne nastawienie, które pomoże nam przebrnąć przez wszystkie trudności i odgoni stres daleko od naszej osoby. Oczywiście pamiętajmy o tym, by być przede wszystkim sobą – jeśli na co dzień nie jesteśmy osobami bardzo energicznymi, nie starajmy się na siłę takimi być, ponieważ będzie to wyglądało sztucznie i zniechęci innych do bliższego poznania się z nami.

Bądźmy otwarci na innych ludzi

Pierwszy tydzień w pracy to dla nas same nowości, możemy więc spodziewać się, że poznamy wiele osób, które również będą chciały dowiedzieć się czegoś o nas samych. Dlatego bądźmy otwarci i nie krępujmy się odpowiadać na pytania, ani ich zadawać, oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

Pamiętajmy też, że dopiero uczymy się naszych obowiązków, dlatego każdemu zdarza się popełniać błędy i jest to rzecz całkowicie normalna. Jesteśmy tylko ludźmi i zdarzają nam się pomyłki, najważniejsze, aby umieć się do nich przyznać i je poprawić.

Wiele osób w swojej pierwszej pracy, chcąc zrobić jak najlepsze wrażenie na wszystkich, ukrywa błędy, co w późniejszym czasie i tak wychodzi, a dodatkowo sprawia jeszcze więcej problemów. W efekcie tracimy w oczach naszego pracodawcy, a nas samych zżera stres oraz strach, przez niektóre błędy możemy nawet narazić firmę na dodatkowe koszty lub skomplikowane problemy.

Jeśli więc zdarzy nam się popełnić jakikolwiek błąd, od razu zgłośmy go, w takiej sytuacji można szybko zareagować i naprostować sytuację, dzięki czemu udowodnimy, że zależy nam na pracy i chcemy wykonywać nasze obowiązki na najwyższym poziomie. Dodatkowo zapiszmy sobie jak postępować w takich sytuacjach, by w przyszłości nie popełnić tych samych błędów.

Bądźmy też otwarci na krytykę i zdanie innych osób, są bardziej doświadczeni i chcą podzielić się z nami swoją wiedzą, byśmy mogli jak najlepiej wykonywać zlecone zadania. Wiele z nas traktuje sugestie innych osób jako atak i wbrew radom postępuje po swojemu, co kończy się wieloma problemami. W sytuacji, gdy ktoś oferuje nam swoją pomoc, przyjmijmy ją, być może okaże się, że sposób, który jest nam przedstawiony, jest prostszy i bardziej dla nas zrozumiały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here