Prawidłowy montaż okien

Montaż okna to tylko z pozoru bardzo łatwa czynność. Ich prawidłowe osadzenie ma bardzo duży wpływ na ich późniejsze funkcjonowanie. Błędnie wprawione okna mogą w późniejszym czasie doprowadzić do deformacji okna oraz przerwania łączenia między oknem, a murem, co w konsekwencji spowoduje przenikanie do domu powietrza oraz wody.

Pomiary i czyszczenie podłoża

Duże znaczenie dla prawidłowego montażu stolarki okiennej mają dokładne pomiary otworu, w którym zostanie osadzone okno. Podstawową zasadą doboru wielkości okna jest, dobór wymiarów odpowiednio mniejszych od wielkości i szerokości ościeża. Pozwala to wtedy na prawidłowe ustawienie okna, uszczelnienie między oknem a ścianą oraz zamontowanie parapetów. Odstęp między oknem, a ścianą nazywany jest luzem dylatacyjnym lub montażowym.

Nie bez znaczenia jest również dokładne oczyszczenie powierzchni przed montażem stolarki okiennej. Nie powinien się na niej znajdować kurz, stara pianka montażowa czy gruz. Montaż okien na zabrudzonej powierzchni może skutkować niedokładnym uszczelnieniem okna oraz złym zamontowaniem podokienników.

Montaż ramy

Do prawidłowego montażu ramy okiennej posłużą kliny i klocki dystansowe, za pomocą których będzie można odpowiednio ustawić ramę w otworze muru. Zanim zaczniemy osadzać ramę okienną należy uprzednio odkręcić skrzydła, a następnie wstawić ją w otwór na klockach dystansowych zachowując proste kąty w poziomie oraz pionie.

Ramę należy ustawić w taki sposób, aby luz montażowy był jednakowy zarówno z góry jak i po bokach. Większy luz dylatacyjny należy zrobić na dole, gdyż trzeba zachować miejsce na montaż parapetów. Do wykonania tych czynności przydadzą się kliny montażowe, które pomogą unieruchomić ramę okienną.

Łączniki mechaniczne

Łączniki należy wybrać odpowiednio do rodzaju muru. Kotwy metalowe oraz dyble stalowe sprawdzą się idealnie w przypadku murów wykonanych z cegły ceramicznej, gazobetonu, cegły wapienno-piaskowej, pustaków keramzytowych lub betonu. Do konstrukcji drewnianych lub stalowych przeznaczone są śruby mocujące.

Wartym podkreślenia jest to, ze przewiercając na wylot ramę okienną, nie traci ona na swojej funkcjonalności. Należy również stosować odpowiednie odstępy między mocowaniami. Dokładnie określone odległości znajdują się zazwyczaj instrukcji montażu. Na okna mocowane w ścianach działają różne siły. Przede wszystkim uwzględnić trzeba ciężar okna, rozszerzalność termiczną profilu oraz parcie i ssanie wiatru. Odpowiedni montaż stolarki okiennej pozwala na pochłonięcie wszystkich sił przez konstrukcję budynku.

Uszczelnienie okien

Do izolacji okna należy użyć materiałów uszczelniających. Najczęściej wykorzystywana do tego jest pianka montażowa poliuretanowa, która charakteryzuje się trwałością oraz odpornością na przenikanie wody i powietrza.

Podczas wypełniania otworów pianka znacznie zwiększa swoją objętość, dlatego należy zachować rozwagę i umiar przy jej stosowaniu, gdyż nałożenie za dużej ilości może skutkować odkształceniem się ramy okiennej. Pianka montażowa schnie około 24 godzin, a po jej utwardzeniu nadmiar należy usunąć za pomocą ostrego nożyka.

Wypełnienie i zabezpieczenie luzu montażowego

Punkt, w którym styka się okno ze ścianą należy do jednych z newralgicznych miejsc. Ich złe połączenie może skutkować utratą ciepła oraz przenikaniem wilgoci do wewnątrz pomieszczenia. Należy wtedy zastosować rozwiązanie zwane ciepłym montażem okien. Jest to trwałe i skuteczne zaizolowanie osadzonego okna za pomocą dodatkowych materiałów termoizolacyjnych, na przykład taśm lub folii uszczelniających albo taśm paroszczelnych.

Aby pianka montażowa nie utraciła swoich właściwości należy ją zabezpieczyć od zewnątrz taśmą paroprzepuszczalną, a od wewnątrz paroizolacyjną. Bardzo ważnym czynnikiem przy ciepłym montażu jest odpowiednie przygotowanie otworu przed montażem okna. Następnym i zarazem końcowym krokiem jest wykonanie obróbki łączenia okna z murem. W tym celu stosuje się tynk, który nakładany jest od wewnątrz jak i zewnątrz pomieszczenia.

Źródło: prawidlowymontaz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here