Zniżki ubezpieczeniowe to coś, o czym marzy każdy kierowca. W końcu ich posiadanie może się równać naprawdę sporej różnicy w cenie OC. Co się jednak z nimi stanie, jeśli przerwiesz ciągłość ubezpieczenia? Sprawdź, czy Twoje zniżki przepadną czy będziesz mógł dalej z nich korzystać!
Zniżki w prezencie, ale nie na zawsze!
Pamiętaj o tym, że zniżki to pewnego rodzaju prezent od towarzystwa ubezpieczeniowego – za to, że jeździsz bezszkodowo. Nie oznacza to jednak, że dostajesz je na czas nieokreślony. Zdobyte zniżki mogą bowiem zostać Ci odebrane (np. jeśli spowodujesz szkodę) lub ulec przedawnieniu, jeśli przez pewien czas nie masz wykupionej polisy ubezpieczeniowej. O tym, w jakich sytuacjach zniżki od ubezpieczyciela wygasają, przeczytasz w tym artykule: Przerwa w ubezpieczeniu – wpływ na wysokość zniżek.
Jak długa musi być przerwa w OC, aby stracić zniżki?
Mechanizmu przyznawania zniżek ubezpieczeniowych nie reguluje żadna ustawa – dlatego też każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala własne zasady. Zdecydowana większość z nich uznaje, że dwa lata po upływie ostatniej polisy OC tracisz prawo do wszystkich zniżek, które wcześniej zebrałeś i musisz je zbierać od nowa.
Istnieją jednak ubezpieczyciele, którzy podchodzą do tej kwestii bardziej liberalnie. Możesz więc spotkać się też z towarzystwami, które za każdy rok bez OC zabierają 10% zniżek – możesz jednak normalnie korzystać z pozostałej puli. Warto zorientować się, jak to wygląda w przypadku Twojego obecnego ubezpieczyciela, gdyż to naprawdę korzystna opcja!
Jak szybko odzyskać stracone zniżki?
Szukasz sposobu na to, by jak najszybciej zdobyć jakieś zniżki i obniżyć cenę OC, która bez nich może być wyjątkowym obciążeniem dla domowego budżetu? Oto sprytne metody, z których możesz skorzystać:
– dopisanie współwłaściciela – pozwoli Ci to korzystanie z jego zniżek tak długo, aż nie zdobędziesz własnych. Uważaj tylko na jedno: musi to być osoba zaufana, gdyż bez jej pisemnej zgody nie możesz decydować o tym, co robisz samochodem;
– polisa u innego ubezpieczyciela – jeśli Twój ubezpieczyciel nie honoruje starych zniżek, znajdź innego – takiego, który je uzna. Informacji o tym poszukaj na oficjalnych stronach towarzystw ubezpieczeniowych;
– auto służbowe – niektóre towarzystwa uznają zniżki wypracowane poprzez eksploatację samochodów służbowych. Musisz jednak otrzymać od pracodawcy dokument, w którym zaświadczy, że byłeś głównym użytkownikiem konkretnego samochodu;
– polisy krótkoterminowe – część towarzystw ubezpieczeniowych liczy tylko pełne lata, w których pozostawałeś pod ochroną polisy, inne uwzględniają nawet tzw. krótkie ubezpieczenia, czyli te trwające zaledwie 30 dni. Choć to niewiele, może zmienić Twoją sytuację – warto się zatem upewnić, jak wygląda sytuacja w przypadku Twojego ubezpieczyciela.