Czy istnieją normy dotyczące pracy osób, które realizują usługi sprzątające?

Jak wygląda zakres ich prac? Czy obowiązują regulacje, jakie mówią o maksymalnej powierzchni, którą można czyścić w ciągu danej liczby godzin? Jak praca sprzątaczki regulowana jest przez prawo w kwestiach bezpieczeństwa oraz higieny? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym tekście.

Pani sprzątająca „z polecenia”

Nie ma wątpliwości, że rynek usług sprzątających przeżywa w naszym kraju ogromny rozwój. Wszystko dlatego, że coraz bardziej stać nas na zlecenie takich działań osobom trzecim. Drugim czynnikiem jest również brak czasu.

O ile sprzątanie powierzchni domowych nie sprawia dużego problemu – najczęściej zlecający umawia się z osobą sprzątającą na wykonanie określonych prac i oferuje za to konkretne wynagrodzenie, to w przypadku sprzątania biur sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana.

Jeszcze do niedawna panie sprzątające były zatrudniane przeważnie na etat. Dzisiaj coraz częściej sprzątaniem powierzchni biurowych zajmują się profesjonaliści. Wszystko dlatego, że to fachowcy wykonują swoje zadania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Znają swoje prawa i obowiązki, posiadają też odpowiednie uprawnienia. I chociaż nadal nie zostały uregulowane kwestie powierzchni, jaką może sprzątać jedna osoba, to wiadomo na pewno, że należy zachować określone standardy. Przykładem może być praca na wysokościach, której „pani z polecenia” wykonywać nie może. Do takich zadań zalicza się na przykład mycie okien.

Osobom zatrudnianym do sprzątania na etat, właściciel firmy musi też zapewnić właściwy sprzęt czy środki. Zatrudniając firmę, nie trzeba się tym zupełnie martwić.

Usługi firm sprzątających

Nie ma wątpliwości, że współpraca z firmami sprzątającymi jest o wiele korzystniejsza, jeśli pod uwagę weźmiemy jakość wykonywanych usług oraz działanie zgodne z przepisami polskiego prawa. Wystarczy wyszukać taką firmę w sieci, na przykład wpisując hasło typu „sprzątanie warszawa”. Szybko zorientujemy się, że topowe podmioty zatrudniają tylko wykwalifikowaną kadrę, a do odpowiednich prac wysyłają konkretnych pracowników. Nie ma więc mowy, by pracę ponad ziemią wykonywała osoba do tego nieuprawniona.

Co więcej, to właśnie firma sprzątająca zapewni pełne bezpieczeństwo innym pracownikom. Zastosuje dobre środki, które nie będą zagrażać otoczeniu. Chodzi nie tylko o skuteczność takich specyfików w kwestii poskromienia brudu. Ważne jest stosowanie odpowiednich środków ze względu na higienę i warunki pracy osób, które przebywają w biurze – mycie podłogi nie może sprawić, że ta będzie śliska, użycie chemicznych detergentów niezgodnie z przeznaczeniem może przyczynić się zaś do problemów zdrowotnych tych, którzy przebywają w sprzątanym pomieszczeniu.

Pamiętajmy również, że chociaż nie istnieją regulacje prawne dotyczące godzin pracy specjalistów od sprzątania, to w przypadku współpracy z firmą sprzątającą można ustalać dogodne pory realizacji takich usług. Ciekawostką jest fakt, że pracownicy wyspecjalizowanych firm pracują bardzo często wieczorami, bądź wcześnie rano. Wszystko po to, by nie zakłócać swoją obecnością spokoju, kiedy w biurze pojawiają się zatrudnieni na etat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here