Roboty AGV

Logistyka to jedna z branż najbardziej korzystających na nieustannym postępie technologicznym. Jedną z najciekawszych, wciąż zyskujących na popularności technologii są roboty AGV. W jaki sposób działają i jak ich obecność usprawnia pracę na magazynie?

AGV to skrót od Automated Guided Vehicle. Jakiego rodzaju maszyna skrywa się pod tą nazwą? To wysoce mobilne roboty, wyspecjalizowane w przeprowadzaniu na magazynie prac transportowych. Jeżdżąc po zaprogramowanych z góry ścieżkach, zastępują obsługiwane przez pracowników wózki widłowe czy też tzw. paleciaki. Przyjrzymy się bliżej temu, jak funkcjonują roboty AGV i jakie obszary pracy na magazynie mogą zostać przez nie usprawnione.

Robot AGV – Praca autonomiczna

Pomimo tego, że roboty AGV poruszają się przede wszystkim po wyznaczonych odgórnie trasach, mają sporą dozę autonomii. Zapewnia ją im nie tylko wyspecjalizowane oprogramowanie, ale również kamery, czy też skanery laserowe, które ułatwiają im zorientowanie się w przestrzeni roboczej. Dzięki nim roboty AGV pracują bezkolizyjnie, wymijając inne operujące na magazynie maszyny oraz bez problemów są w stanie „stwierdzić”, w której części magazynu się znajdują.

Łatwość modyfikacji

Roboty AGV występują w wielu odmianach i rozmiarach. Cechuje je duży stopień modułowości: producenci zazwyczaj oferują modele bazowe, które następnie można modyfikować pod względem kształtu i rozmiaru. Co więcej, zamieniać można także poszczególne podzespoły: inny sprzęt jest przecież potrzebny do transportu dużych i ciężkich towarów, podczas gdy przewóz dużych ilości małych produktów czy podzespołów wymaga już odmiennego podejścia. Dzięki temu roboty AGV znakomicie sprawdzają się przy każdego rodzaju prac.

Redukcja czynnika ludzkiego

Jakie korzyści płyną z implementacji robotów AGV w pracy magazynowej? To przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo oraz mniejsze ryzyko wypadków i uszkodzeń. Wynika to przede wszystkim z faktu, że większa automatyzacja oznacza znaczną redukcję tzw. czynnika ludzkiego. Nawet najbardziej doświadczeni pracownicy popełniają błędy, a każdego z nich prędzej czy później dopada zmęczenie. W przypadku robotów AGV czynniki te nie istnieją — pracują dokładnie według podanych im wytycznych, a zmęczenie — z oczywistych względów — jest im obce. Korzysta na tym zatem bezpieczeństwo nie tylko towarów, ale również „żywych” pracowników.

Elastyczne rozwiązanie

Pojawienie się robotów AGV oznacza także redukcję kosztów związanych z pracą na magazynie. Redukcja kosztów nie dotyczy tylko mniejszej ilości pieniędzy, jaka musi zostać przeznaczona na wypłaty dla pracowników z krwi i kości. Jak się okazuje, roboty AGV są także bardziej ekonomiczną opcją niż stacjonarne rozwiązania w rodzaju taśmociągów. Wynika to z kilku kwestii. Pierwszą z nich jest to, że instalacja stacjonarnego mechanizmu jest zazwyczaj bardzo droga.

Co więcej, podczas procesu instalacji istnieje konieczność zaprzestania prac na danym wycinku powierzchni magazynowej (w przypadku większych maszyn trzeba zastopować operację całego magazynu). Ten kosztowny proces trzeba powtórzyć za każdym razem, gdy dana maszyna przestanie być potrzebna. Problem ten nie istnieje w przypadku robotów AGV, które można szybko i niskim kosztem modyfikować pod kątem kolejnych zadań.

Źródło: http://zbyszekjurczak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here