Jeszcze nigdy w historii naszej planety rozwój technologiczny nie był na tak wysokim poziomie zaawansowania jak dziś. Zawody które pamiętają nasi dziadkowie dla nas dawno są już przeżytkiem, a każdą płaszczyznę naszego życia coraz bardziej wypełnia technologia. Jej gigantyczna gałąź jaką jest robotyka od lat fascynuje ludzkość, czego przykładem są chociażby powieści i filmy science fiction. Jest ona również prężnie rozwijającą się częścią rynku, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiego życia.
Roboty do naszych usług
Począwszy od medycyny a skończywszy na gospodarstwie domowym, roboty stopniowo podnoszą jakość naszego życia. W przemyśle natomiast ich głównym zadaniem jest optymalizacja kosztów i usprawnienie działalności przedsiębiorstwa. To właśnie z tego powodu roboty mobilne jeszcze nie zagościły na dobre w wielkich zakładach przemysłowych, jak to prognozowano dwie dekady temu. Zautomatyzowane linie produkcyjne wielokrotnie obniżyły koszty firm, a duże nakłady finansowe i skomplikowana infrastruktura związana z obsługą robotów mobilnych nie szły w parze ze zwiększeniem wydajności fabryk. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższych latach czekają nas spore zmiany.
Czwarta rewolucja przemysłowa
Obecnie mamy za sobą trzy wielkie rewolucje przemysłowe. Każda z nich wypierała poprzednią, diametralnie zmieniając ludzkie życie. Przemysł 4.0 to pełna komputeryzacja wszystkich procesów produkcyjnych i dostawczych. O dziwo robotyzacja nie tyczy się wyłącznie największych graczy na rynku. Coraz chętniej po owoce najnowszej technologii sięgają mali i średni przedsiębiorcy. Na przeciw im wymaganiom stają między innymi coboty, czyli tak zwane roboty współpracujące. Ich niewątpliwym plusem jest możliwość prostego i intuicyjnego programowania, które coraz częściej spotykane jest także wśród robotów mobilnych.
Maszyny te przeznaczone są przede wszystkim do automatyzacji logistyki i wcale nie muszą być dedykowane wyłącznie największym firmom. Rozwój technologiczny sprawia, że roboty mobilne nie potrzebują już specjalnie wykwalifikowanych operatorów, a ich wydajność znacznie przewyższa klasyczne rozwiązania. Ich rola to przede wszystkim transport ładunków między wyznaczonymi punktami. Przeciętne tego typu urządzenie jest w stanie udźwignąć masę znacznie przewyższającą jedną tonę.
Robot mobilny
Dodatkowo czas pracy robota mobilnego na jednym ładowaniu wynosi średnio około dwunastu godzin. Pomijając kwestie wydajności pracy, jednym z największych plusów tego typu rozwiązań jest bezpieczeństwo. Praca operatorów wózków widłowych czasem bywa dość ryzykowna. Dodatkowo same roboty coraz częściej wyposażane są w odpowiednie czujniki i kamery uniemożliwiające niemiłe w skutkach zderzenie z otoczeniem.
Większość z nowych modeli sprawnie omija przeszkody i zatrzymuje się przed ludźmi. Dodatkowo coraz mniej robotów mobilnych wymaga zewnętrznej infrastruktury. Dawniej operator tego typu urządzenia musiał mieć doświadczenie programistyczne. Obecnie roboty mobilne są coraz bardziej intuicyjne w obsłudze i niemal każdy może zarządzać taką maszyną z poziomu smartfona, tabletu czy stacjonarnego komputera.
Oczekiwania kontra rzeczywistość
Przyszłość jaką wyobrażali sobie nasi przodkowie z pewnością różni się od obecnych czasów. Rozwój technologiczny ciągle jest na usługach ludzi i nic nie wskazuje na to, by w tej kwestii coś się zmieniło. Daleko nam do stworzenia siejącej grozę i postrach sztucznej inteligencji czy scenariuszy filmów science fiction, gdzie zbuntowane roboty walczą z ludzkością. Roboty mobilne coraz chętniej przejmują niezbyt ambitne, rutynowe i często niebezpieczne czynności zdecydowanie podnosząc wydajność przedsiębiorstw. Dostępne są coraz szerzej, nie tylko dla największych firm i korporacji.
Źródło: http://sejfbank.pl