Wydatki na media – gaz, wodę, ogrzewanie czy właśnie energię elektryczną często bywają bardzo dużym obciążeniem dla firmy. Walczyć z nimi można oczywiście poprzez oszczędzanie, do czego zresztą bardzo mocno zachęcamy. Pewnego progu zużycia nie da się jednak przekroczyć bez szkody dla wydajności pracy. Jedynym rozwiązaniem w takim wypadku jest obniżenie ceny samego prądu. Czy to możliwe?

Tańszy prąd – czy to możliwe?

Każdy chciałby płacić jak najmniej za energię elektryczną. O ile jednak jeszcze nie tak dawno nic nie mogliśmy w tej kwestii poradzić, gdyż w danym rejonie był tylko jeden dostawca i sprzedawca prądu, dziś możemy wybierać spośród wielu firm.

Mówiąc najprościej, polski system dystrybucji prądu dla firm i osób prywatnych opiera się na dwóch filarach. Pierwszym z nich są operatorzy sieci dystrybucyjnej, którzy fizycznie dostarczają energię odbiorcom i odpowiadają też za jakość i ciągłość dostaw. Dystrybutorów takich jest w tej chwili pięciu, działają oni na ściśle określonych obszarach i co ważne – nie można ich zmienić. Samą sprzedażą prądu dla firm zajmuje się z kolei wiele przedsiębiorstw, które oferują swoje usługi na terenie kraju. W ich przypadku każdy odbiorca może dowolnie wybrać, z kim chce podpisać umowę. Sprawia to, że podmioty te muszą ze sobą konkurować ceną i warunkami umowy, by skusić jak najwięcej klientów. Tworzy to doskonałą sytuację dla odbiorców, którzy mogą szukać najlepszej oferty i dzięki temu korzystać z tańszego prądu.

Zmiana sprzedawcy prądu – jak zrobić to dobrze?

Jednak sama możliwość swobodnego wyboru sprzedawcy prądu nie sprawi, że nasze rachunki spadną. Najpierw trzeba bowiem dokonać samej zmiany, a to wymaga pewnego zaangażowania. Co więcej, warto też wspomnieć, że wśród wielu porządnych sprzedawców znajdują się także ci nieuczciwi, które będą starać się naciągnąć nas na swoją niekorzystną ofertę. Dlatego też szukając sprzedawcy prądu przede wszystkim trzeba kierować się rozsądkiem.

Na początek warto zapoznać się z ofertami kilku firm, sprawdzić opinie na ich temat i przede wszystkim dokładnie wczytać się w proponowane warunki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca nie pobiera dodatkowych opłat, które mogą sprawić, że finalny koszt kilowatogodziny będzie zdecydowanie wyższy. Warto też poszukać sprzedawcy, który zagwarantuje nam stałą cenę prądu przez cały okres trwania umowy, co uchroni nas przed nagłymi podwyżkami. Ogólnie wiec do zmiany sprzedawcy prądu powinniśmy podejść jak do zmiany operatora sieci komórkowej czy dostawcy telewizji i Internetu – czyli dokładnie porównać oferty i wybrać tą obiektywnie najkorzystniejszą.

Jak zmienić sprzedawcę prądu dla firmy?

Dla wielu firm sama możliwość obniżenia faktur za prąd nie jest wystarczającym powodem do zmiany. Wynika to często z obawy przed skomplikowanymi procedurami i „papierologią” związanymi z dokonaniem zmiany. Jak wygląda to w praktyce?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że dokonanie zmiany sprzedawcy prądu jest w zasadzie bardzo proste. W praktyce bowiem rola odbiorcy ogranicza się do wyszukania i podpisania umowy z nowym partnerem oraz rozliczenia się z poprzednim sprzedawcą. Całą resztę czynności może wykonać za nas nowy sprzedawca – oczywiście jeśli go do tego upoważnimy. Sprawia to, że proces ten jest bardzo łatwy i dodatkowo szybki. Zgodnie z przepisami pierwsza zmiana nie powinna trwać więcej niż 30 dni. Każda kolejna powinna się z kolei odbywać jeszcze szybciej – bo w czasie maksymalnie dwóch tygodni. Na koniec warto też jeszcze raz podkreślić, że zmieniając sprzedawcę nie narażamy się na otrzymanie „gorszego prądu” czy przerwy w dostawach. Za jakość produkty oraz ciągłość przesyłu odpowiada bowiem Operator Systemu Dystrybucyjnego, a nie sprzedawca prądu.

Tani prąd dla firm nie jest więc wcale marzeniem. Dzięki możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej możemy bowiem wybierać spośród wielu ciekawych propozycji – a konkurencja dodatkowo wymusza obniżanie cen. Warto więc już dziś zająć się szukaniem swojego dostawcy tańszej energii elektrycznej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here