Kontrakt futures, czyli instrument pochodny

0
Kontrakt futures

Kontrakty futures są bardzo ryzykowne. Nie polecam ich początkującym inwestorom. Pamiętaj, że każda inwestycja wiąże się z rynkiem i możesz utracić swoje środki. Jeżeli jednak chcesz po prostu poszerzyć swoją wiedzę o kontraktach terminowych, przeczytaj ten artykuł.

Jak działa podnośnik gazowy?

0
podnosnik gazowy

Podnośniki gazowe do mebli (inaczej znane jako siłowniki meblowe), to niezbędne przyrządy w każdym gospodarstwie domowym. Te niepozorne narzędzia niewielkich rozmiarów przydadzą się przy różnego rodzaju remontach, zmianach wystroju wnętrz czy aranżacji. Sprawią, że montaż nowych mebli będzie łatwy i prosty. Oprócz tego zapewnią wysoki komfort korzystania z wyposażenia domu czy mieszkania. Poprzez zastosowanie podnośników w swoich gospodarstwach domowych unikniecie niedogodności związanych z eksploatacją tradycyjnie zamykanych szafek, a ich używanie stanie się przyjemne jak nigdy wcześniej. Rozwiązania te sprawdzą się zarówno do wnętrz eleganckich, klasycznych, jak i tych bardziej awangardowych i nietuzinkowych. Dzięki nim można połączyć wygodę użytkowania wraz z pożądanym designem miejsca, w których mieszkanie. I to wszystko bez żadnych kompromisów!

Kogo obejmuje ochrona przed zwolnieniem z pracy? 

0
podatek

Ochrona przed zwolnieniem z pracy obejmuje jak się okazuje całkiem dużą grupę osób. Ochrona taka może uniemożliwić pracodawcy zwolnienie pracownika z zajmowanego przez niego stanowiska. W jakich sytuacjach przedsiębiorca nie może wręczyć wypowiedzenia swojemu pracownikowi? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/ochrona-przed-zwolnieniem-z-pracy-kogo-obejmuje/ 

Kogo obowiązuje ochrona przed zwolnieniem z pracy – wiek emerytalny? 

Warunkami, które muszą zostać spełnione, żeby pracownikowi mogła przysługiwać ochrona przed zwolnień z pracy w wieku przedemerytalnym to:

 • Pracownik musi osiągnąć wiek niezbędny do przyznania mu prawa do emerytury. Dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. 
 • Pracownik musi legitymować się odpowiednim stażem pracy.

Urlop lub zwolnienie lekarskie

Według przepisów prawa pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w momencie, kiedy pracownik jest na urlopie, a także jest w momencie innej usprawiedliwionej nieobecności, jeśli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nieobecność, dająca ochronę przed zwolnieniem to też nieobecność spowodowana chorobą, czyli zwolnienie zdrowotne.

Ciąża i urlop macierzyński 

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę kobiecie w okresie ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego.

Ochroną przed zwolnieniem objęty jest także ojciec wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Do urlopów, w czasie korzystania z których pracownik jest objęty ochroną, należą urlopy:

 • macierzyński,
 • na warunkach urlopu macierzyńskiego,
 • rodzicielski,
 • ojcowski.

Pracownikowi, który korzysta z takiego urlopu nie można:

 • wypowiedzieć umowy o pracę,
 • wypowiedzieć warunków pracy i płacy,
 • rozwiązać z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia

Ochrona działaczy związkowych

Ochrona ta dotyczy również działaczy związkowych. Jednak należy pamiętać, że nie każdy działać taką ochroną może być objęty. Pracowników podlegających ochronie wskazuje pracodawcy zarząd zakładowej organizacji związkowej. Pracodawca bez zgody zarządu nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem albo z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej. 

Kto jeszcze podlega ochronie przed zwolnieniem? 

Z ochrony przed zwolnieniem z pracy mogą korzystać również m.in.:

 • członkowie rady pracowniczej przedsiębiorstwa państwowego lub przedsiębiorstwa mieszanego,
 • członkowie rady nadzorczej: spółki powstałej w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego, spółki powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego, spółdzielni,
 • osoby skierowane do pracy przy zwalczaniu epidemii,
 • aptekarze pełniący funkcję z wyboru w organach izb aptekarskich,
 • pielęgniarki lub położne pełniące funkcję z wyboru w organach odpowiednich izb samorządowych,
 • lekarze pełniący funkcję z wyboru w organach izb lekarskich oraz lekarze weterynarii pełniący funkcję z wyboru w organach izb lekarsko-weterynaryjnych,
 • posłowie i senatorowie oraz radni,
 • żołnierze powołani do czynnej służby wojskowej,
 • społeczni inspektorzy pracy,
 • członkowie rad pracowników,
 • członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego lub europejskiej rady zakładowej,
 • członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego, organu przedstawicielskiego lub przedstawiciele pracowników w: spółce europejskiej, spółdzielni europejskiej oraz w radzie nadzorczej spółki powstałej w wyniku połączenia transgranicznego spółek.

Zobacz też: http://www.eduforum.pl/oplata-mocowa-czym-nowy-wydatek/ 

Suszarka na pranie – jaka powinna być?

0
Suszarka na pranie

Czy idealna suszarka na pranie istnieje? Jak dopasować suszarkę do swoich potrzeb? Koniecznie przeczytaj oraz dowiedz się więcej jeszcze dziś bez wychodzenia z domu!

 1. Dopasuj suszarkę do pomieszczenia
 2. Uwzględnij, co najczęściej pierzesz
 3. Stabilna suszarka na pranie to podstawa

Dopasuj suszarkę do pomieszczenia

Pranie – jedni lubią jego zapach, a innych denerwuje na samą myśl o konieczności wieszania go. Mam dla Was jednak świetną wiadomość- suszarka na pranie oraz samo pranie mogą nie być uciążliwe! Wystarczy jedynie, że suszarka na pranie będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Tak więc zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy. Jeżeli nie posiadasz zbyt dużego mieszkania czy pokoju, doskonale sprawdzi się stojąca, pionowa suszarka na pranie. Zajmuje ona zdecydowanie mniej miejsca po rozłożeniu, tak więc pranie może spokojnie schnąć, a suszarka na pranie będzie dla Ciebie prawie niewidoczna. Jeśli natomiast bardzo często pierzesz pościele, ręczniki, prześcieradła oraz obrusy, pozioma suszarka na pranie to jest to, czego szukasz. Dzięki rozkładanym skrzydłom zapewnisz dopływ powietrza do materiału z każdej strony, a tym samym Twoje pranie wyschnie jeszcze szybciej. Jeśli natomiast większość prania robisz w pralni, a w domu pierzesz jedynie bieliznę czy skarpetki, suszarka na pranie na kaloryfer z pewnością w 100% spełni Twoje oczekiwania.

Uwzględnij, co najczęściej pierzesz

Tak jak mogłeś przeczytać w poprzednim akapicie, suszarka na pranie powinna być dopasowana zarówno do wielkości Twojego pokoju, ale również oraz to rodzaju prania, jakie najczęściej robisz. Tak więc jeżeli Twoje pranie to drobne urania, sprawdzi się suszarka na pranie na kaloryfer. W przypadku codziennie używanych ubrań – jeansy, koszule, bluzki- dobre rozwiązanie to suszarka na pranie pionowa i poziomo. Z kolei w przypadku prania pościeli, koców, prześcieradeł, poszewek – suszarka na pranie pozioma to jest to, czego szukasz.

Stabilna suszarka na pranie to podstawa

Mokre ubrania potrafią warzyć naprawdę dużo. Dlatego tak ważne jest, aby wybierając suszarkę na pranie zdecydować się na taka, która jest pewna oraz stabilna. Dzięki temu masz pewność, że suszarka na pranie nie przewróci się, gdy będziesz spać lub nie będzie Cię w domu. Stabilna suszarka na pranie ułatwia także przesuwanie jej oraz samo ściąganie prania, ponieważ wtedy czynność wykonuje się szybciej. Pozwoli Ci to na oszczędzenie czasu, ale przede wszystkim nerwów, że suszarka na pranie non stop się przewraca.

Jak zostać kelnerką?

0
kelner

Kelnerka jest to osoba, która zajmuje się obsługą klientów w lokalu gastronomicznym takim jak restauracja, bar, pub, klub nocny czy przedsiębiorstwo zajmujące się cateringiem. Obsługa ta ma miejsce przez cały czas przebywania klienta w danym lokalu. Starając się o pracę na takim stanowisku powinniśmy wiedzieć, jakie predyspozycje powinien mieć kandydat ubiegający się o taką pracę. Jak więc zostać kelnerką? Jaką ścieżkę edukacyjną obrać? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-kelnerka/

Jak zostać kelnerem?

Jest to jeden z zawodów, który nie wymaga specjalistycznego wykształcenia. Nie będzie ono potrzebne, jeżeli pracujesz jako osoba zatrudniona dorywczo czy sezonowo. Pracodawca zainteresowany jest bardziej w jaki sposób się wyrażasz, na jakim poziomie jest Twoja kultura osobista, oraz jak reprezentujesz samego siebie. Czasami nie wymagany jest nawet za doświadczenie zawodowe. Jednak zwiększa ona nasze szanse na rynku pracy. Nie znaczy to jednak, że wykształcenie w takim zawodzie nie istnieje. Takie wykształcenie będzie o wiele bardziej potrzebne w ekskluzywnych i eleganckich restauracjach i hotelach.

Edukacja do pracy jako kelnerka 

Podstawowym sposobem uzyskania doświadczenia dla takiego zawodu jest wybór szkoły średniej. Technik usług hotelarskich jest strzałem w dziesiątkę. Jeżeli w szkole w naszej okolicy nie ma takiego profilu, to powinniśmy szukać podobnych związanych z branżą gastronomiczne ogrodnika będzie to cykl nauczania przedmiotów ogólnokształcących oraz przedmiotów dotyczących psychologii, gastronomii, wiedzy na temat przyrządzania potraw, podstaw przedsiębiorczości, języków obcych oraz rozwijania zdolności interpersonalnych. W trakcie nauki uczeń zobowiązany jest zaliczyć praktyki w lokalu gastronomicznym.

Doceniane są również umiejętności znajdowania się w nowej sytuacji oraz obsługi gości. Szkoła średnia lub policealna nie są to jednak jedyne drogi edukacji. Istnieją również inne metody zdobywania wykształcenia kelnerskiego. Będą to kursy zawodowe, które organizowane są przez urzędy pracy i organizacji użytku społecznego. W programie możemy znaleźć elementy nie odbiegające od edukacji w szkole średniej. Taki kurs kończy się egzaminem zawodowym, który zwiększy nasze szanse na rynku pracy.

Zobacz też: http://www.eduforum.pl/wyglada-praca-kelnerki/

Jakie są zarobki ślusarza?

0
ślusarz zarobki

Jeżeli masz wprawę w majsterkowaniu jest to zajęcie, od którego nie możesz się oderwać, zawód ślusarza będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Zawód ten wykonywany jest już od dawien dawna. Pierwsi z ślusarze znani byli już w starożytności. Bycie ślusarzem, to nie tylko dorabianie kluczy oraz otwieranie zatrzaśniętych drzwi. Praca ta polega na zdobywanie szerokiej wiedzy oraz szerzeniu swoich umiejętności. Zakres kompetencji ślusarza skupia się głównie na obróbce metali. Istnieją jednak różne specjalizacje w tym zakresie. Każda z nich związana jest z odrębnym zagadnieniem, związanym z obróbką metalu. Jakie są jednak zarobki ślusarza?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ile-zarabia-slusarz/

Ile zarabia ślusarz?

Osoby pracujące na takim stanowisku, otrzymają pensje a w wysokości 3 500 zł. Kwota ta jest bardzo uśredniona. Taka kwota będzie zależała przede wszystkim od specjalizacji, która zajmuje się ślusarz. Wyróżniamy kilka ślusarzy, są to:

• Ślusarz konstrukcji stalowych – zajmuje się wykonywaniem konstrukcji stalowych kropka do jego zadań należy cięcie i dopasowanie kształtem prętów oraz ich łączenie przez spawanie

• Ślusarz urządzeń komunalnych i ślusarz sprzętu domowego – jest to typowa tak zwana złota rączka. Pomoże nam w przypadku awarii sprzętów domowych oraz naprawy zamków w drzwiach

• Ślusarz samochodowy – pracuje w warsztacie samochodowym. Do jego zadań należy naprawa prostych mechanizmów w nadwoziu. Demontuje oraz wymienia uszkodzone elementy

• Ślusarz wyrobów artystycznych – tworzy on piękne ozdoby wykonane z metalu. Ozdoby takie to na przykład żyrandol, okucie artystyczny, klamki oraz świeczniki.

Zarobki różnią się przede wszystkim od rodzaju wykonywanych usług. Na takie różnice wpływa również województwo, w którym zatrudniony jest ślusarz. Wielkość firmy, oraz to na jakich zasadach jesteśmy tam zatrudnieni również posiada duże znaczenie. Z pewnością zarobimy więcej, Jeżeli jesteśmy zatrudnieni w większych firmach, niż Pracując w małych przedsiębiorstwach. Co drugi ślusarz może pochwalić się zarobkami zaczynającymi się od 3420 zł do 5160 zł.

Zobacz też: http://www.eduforum.pl/slusarz-wyrobow-artystycznych/

Proste reguły na dobry budżet domowy oraz finanse osobiste

0
domowy budżet

Budżet domowy może bardzo często sprawiać wielu osobom problemy. Spokojnie, bez obaw kropka poniżej zaprezentowane są reguły, które zdecydowanie ułatwiają nam zapanowanie nad naszymi pieniędzmi. Wartość tych reguł jest naprawdę różne. Pomocna w tym przypadku stała się lista przygotowana przez Bena Carlsona, autora książek oraz popularnego bloga związanego z tematyką pieniędzy „Wealth of Common Sense””. Oto następujące rady: 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/budzet-domowy/

1. „Wynagrodzenie nie jest tym samym co oszczędności.” – chodzi tutaj o to że możemy zarabiać na przykład 10-30 tysięcy złotych i wydać wszystko do ostatniego grosza. Liczy się jednak to, co jesteś w stanie odłożyć do kolejnego miesiąca.

2. „Oszczędzanie jest ważniejsze od inwestowania.” – chodzi tutaj o to, że oszczędzając dysponujemy kwotą, która zapewni nam poczucie bezpieczeństwa.

3. „Unikaj zadłużenia karty kredytowej.” – oznacza to, że nic tak szybko nie prowadzi nas do bankructwa jak długi.

4. „Żyj ponad swoje możliwości, a nie przy ich granicach.” – wydawaj mniej pieniędzy, aby twój budżet był w dobrej formie

5. „Ważny jest kredyt” – musimy pamiętać aby trzymać go pod kontrolą oraz spłacać regularnie bez narastających zaległości.

6. „Poznaj to co jest dla ciebie ważne”- musisz sprawdzić to na co rzeczywiście wydajesz swoje pieniądze w każdym miesiącu. Przeznaczyć je na swoje priorytety, a ograniczyć takie wydatki, które są zbędne. Tylko wtedy przejmiesz kontrolę nad swoimi finansami. 

7. „Staraj się trzymać pod kontrolą wszystkie swoje większe wydatki „. – chodzi tutaj o to aby uważać na to Na co wydajemy duże pieniądze. Najwięcej wydajemy na samochody oraz drogie mieszkania. Nie są to rzeczy, za które warto jest przepłacać.

8. „Automatyzacja wszystkiego „. – mówiąc inaczej Ustaw swoje finanse w tryb autopilota. Oznacza to tyle, aby zrobić polecenia stałe przelewów. Nie musisz wtedy pamiętać o regularnych płatnościach.

9. „Każdego roku oszczędzaj więcej”. – autorowi chodziło o to, aby po każdej podwyżce zwiększyć swoją odkładana kwotę w taki sposób nie poczujemy, że się bardzo poświęcamy.

10. ” Utwórz konto oszczędnościowe”. – takie konto przyda się na wypadek, nieplanowanego nagłego wydania gotówki. Życie płata nam różne figle i nie wiemy w jakim momencie się o tym przekonamy.

Zobacz też: http://www.eduforum.pl/zrobic-aby-pieniadze-daly-szczescie/

Największe problemy związane z produkcją czekolady

0
Największe problemy związane z produkcją czekolady

Początki produkcji czekolady zaczynają się do momentu, gdy Holender Coenraad Johannes Van Houten wynalazł prasę hydrauliczną służącą do tłoczenia tłuszczu roślinnego z nasion kakaowca. Proszek powstały w wyniku tego procesu to wszystkim znane kakao.

Już od ponad wieku czekolada nie jest towarem luksusowym, a ogólnie dostępnym. W związku z tym produkcja czekolady została nastawiona na masową produkcję. Mimo że produkcja i temperowanie czekolady są procesami długotrwałym, to w dzisiejszych technologia produkcji czekolady została niesamowicie ulepszona, szczególnie w kierunku szybkości produkcji. Jednak wiąże się to niekiedy z szeregiem błędów popełnianych przez producentów.

Nieetyczna produkcja ziaren kakaowca

Czekolada powstaje z produktów wytwarzanych z ziaren kakaowca. Ten wyrób cukierniczy wyrabiany jest z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego, cukru oraz, w przypadku czekolady mlecznej, również z mleka. Jednak to właśnie odpowiednia jakość ziaren kakaowca decyduje najbardziej o jakości.

Kakaowce właściwe rosną jedynie w rejonach tropikalnych. Ponad 70% kakaowców uprawianych jest w Afryce w krajach Afryki Zachodniej: w Ghanie, Nigerii, Kamerunie. Co ciekawe, kakaowce nie rosną na wielkich farmach — ponad 90% upraw, to małe uprawy rodzinne. Ziarna kakaowca są zbierane i suszone przez rolników, a potem oddawane do pośredników, którzy następnie przekazują je do skupów, które następnie przekazują je importerom. I niestety ten system jest nastawiony na niesamowity wyzysk rolników.

Głównym problemem jest przede wszystkim to, że rolnikom płacona jest zaniżona wartość za ziarna kakaowca, oraz że wypłaty nie są wykonywane bezpośrednio do nich, tylko właśnie do pośredników. Niestety niezwykle trudno jest kupić ziarna kakaowca bezpośrednio od rolnika.

Zalew rynku przez wyroby czekoladopodobne

Niestety, można zaobserwować trend tworzenia wyrobów czekoladopodobnych z najróżniejszych zamienników masła kakaowego. Sprawia to, że nieuczciwi producenci często wykorzystują tańsze zamienniki, a potem sprzedają czekoladę po wyższej cenie. Takie złe praktyki psują rynek oraz nawyki innych producentów. Nie wszystkie maszyny do produkcji czekolady są przystosowane do przerabiania substytutów tłuszczu kakaowego, a bywa, że są właśnie do tego wykorzystywane. Wpływa to niekorzystnie na ich trwałość i na jakość produkcji.

Dużym problemem dla konsumentów jest również to, że wyroby czekoladopodobne nie niosą za sobą takich wartości odżywczych, co prawdziwa czekolada. Można powiedzieć wręcz, że one bardzo szkodzą ludziom. Zamiennikiem tłuszczu kakaowego może być na przykład olejem palmowym, które ma działanie wyjątkowo niekorzystne.

Spłata karty kredytowej – co warto o niej wiedzieć?

0
Spłata karty kredytowej

Aktualnie karty kredytowe nie są jeszcze wśród Polaków zbyt popularnym rozwiązaniem. Warto jednak wiedzieć, że jest to przydatny produkt bankowy, a używanie go może być dla nas bardzo korzystne. Oczywiście pod warunkiem, jeśli będziemy robić to rozsądnie, a środki udostępnione przez bank będziemy rozdysponowywać w odpowiedni sposób. Należy pamiętać o tym, że wykorzystane z karty kredytowej środki finansowe trzeba kiedyś oddać. Spłata karty kredytowej to zdecydowanie jedna z mniej lubianych czynności jednak jest konieczna, aby móc znów się cieszyć dodatkowymi pieniędzmi. Zobacz, co warto wiedzieć o spłacie karty kredytowej i kiedy warto się na nią decydować.

Wysokość odsetek od zadłużenia kartą kredytową – od czego zależy?

To czy spłata karty kredytowej będzie dla nas trudna bądź też nie zależy od tego, jak wykorzystamy limit na karcie i w którym momencie go spłacimy. Decydując się na korzystanie z tego produktu bankowego, należy pamiętać, że na karcie naliczają się odsetki. Osoby, które nie do końca wiedzą, w jaki sposób są one naliczane, mogą się niemiło zaskoczyć w momencie, gdy przyjdzie do spłacenia długu. Może się bowiem okazać, że musimy oddać o wiele więcej, niż wydaliśmy.

Okres bezodsetkowy

Większość kart kredytowych oferuje okres bezodsetkowy. Pozwala on na darmowe korzystanie ze środków banku – pod warunkiem, że dług zapłacimy w terminie. W momencie, gdy wykonasz transakcję kartą kredytową, to od wykorzystanego limitu nie będą naliczały się odsetki. Konieczne jest jednak uregulowanie całego zadłużenia w czasie trwania okresu bezodsetkowego. Najczęściej trwa on kilkadziesiąt dni, więc nie powinno być problemu z tym, aby zmieścić się w czasie. Jeśli jednak nie zrobimy tego w rzeczonym okresie lub spłacimy tylko część długu, to okres bezodsetkowy nie będzie obowiązywał. Odsetki zaczną być wtedy naliczane wstecz od dnia dokonania transakcji.

Odsetki od transakcji gotówkowych i bezgotówkowych

Dla transakcji gotówkowych okres bezodsetkowy nie obowiązuje i odsetki są naliczane od razu. Najpierw naliczą się odsetki za okres od wykonania transakcji do wygenerowania wyciągu, a następnie, co zobaczymy dopiero w kolejnym wyciągu, powstaną kolejne odsetki za czas od wygenerowania wyciągu do faktycznej spłaty długu. Aby tego uniknąć, należy uregulować dług od razu po otrzymaniu wyciągu.

Jeśli chodzi o naliczanie odsetek od transakcji bezgotówkowych, to może się to okazać dość skomplikowane. Jeśli spłacimy tylko część swojego długu w okresie bezodsetkowym, to i tak zostanie on anulowany. Jest tak, ponieważ cały dług trzeba spłacić w okresie bezodsetkowym, aby uniknąć dodatkowych opłat.

Jak spłaca się kartę kredytową?

Spłacanie karty kredytowej jest proste i szybkie https://habzafinanse.com.pl/splata-karty-kredytowej-co-trzeba-wiedziec/. Możesz poczekać do momentu, aż dostaniesz wyciąg, aby wiedzieć, ile jesteś winny bankowi lub spłacić dług przed czasem. Jeśli dokonasz danego dnia transakcji kartą kredytową, to tego samego możesz już spłacić swoje zadłużenie. Wpłaty dokonuje się na numer rachunku, który jest przypisany do otrzymanej karty. Na tym rachunku nie można przechowywać środków i służy jedynie do tego, aby wpłacać tam należności względem banku. W praktycznie każdym banku spłata karty kredytowej wygląda tak samo i nikt nie powinien mieć z tym większych problemów. Warto jedynie pamiętać o tym, aby spłacać dług w okresie bezodsetkowym, aby nie narazić się na dodatkowe, wysokie koszty używania karty kredytowej.

Sorbenty do magazynów

0
sorbent

Przechowywanie w magazynach różnego typu cieczy – zwłaszcza chemikaliów – może wiązać się z występowaniem specyficznych zagrożeń. Do nich należy między innymi sytuacja, gdy pojemniki ulegają rozszczelnieniu. Wówczas, może dojść do wycieku przechowywanych wewnątrz substancji. By zabezpieczyć się na taki wypadek, warto wyposażyć swój magazyn w odpowiednie sorbenty. Te niezwykle pomocne materiału służą usuwaniu skutków takich niepożądanych zdarzeń. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – z jakich sorbentów korzysta się najczęściej oraz jakie ich rodzaje możemy zakupić.

Co wchłaniają sorbenty?

Sorbenty przeznaczone są do wchłaniania najróżniejszych substancji, które uległy rozlaniu. Mowa nie tylko o substancjach szkodliwych dla zdrowia lub życia osób pracujących w danym magazynie, ale także tych niekorzystnych z perspektywy funkcjonowania samej placówki.

Wymienić więc należy zarówno substancje żrące, kwasy, zasady, ale także paliwa, smary, farby, oleje i liczne inne. Każde z nich może stanowić potencjalną przeszkodę w sprawnych funkcjonowaniu danego magazynu – na przykład stanowić przeszkodę na ścieżkach transportowych.

Sorbenty sypkie

Sorbenty sypkie mają najczęściej postać drobnego granulatu. Zrobione są ze specjalnych minerałów, o wysokim stopniu chłonności. Stosuje się je przede wszystkim podczas wycieków, które zabrudziły powierzchnie płaskie. Wówczas, należy dany sorbent po prostu rozsypać nad rozlaną cieczą i pozwolić, aby ją wchłonął. Ocenia się, że jest to jeden z najskuteczniejszych typów sorbentów, pozwalający na dokładne oczyszczenie powierzchni.

Sorbenty w formie waty lub włókien

Sorbenty takie wykonane są zazwyczaj z materiałów sztucznych – na przykład polipropylenu. Mają postać waty lub wielowarstwowych włókien, co zapewnia im wysoki stopień chłonności. Stosowane są w przypadku różnych sytuacji – zarówno rozlania cieczy na powierzchni płaskiej, jak i bardziej skomplikowanych zabrudzeń. Dzięki odpowiedniej konsystencji można uformować je do takiej postaci, jaką akurat potrzebujemy, odgradzając na przykład zalany obszar od pozostałej części podłoża.

Kolory sorbentów

Uniwersalnych sposobem rozróżniania sorbentów jest ich kolor. Mogą one występować w barwach: szarej, niebieskiej lub żółtej. Sorbenty szare przeznaczone są do wchłaniania tak zwanych nieagresywnych chemikaliów – wody, płynów przemysłowych, olejów lub innych. Sorbenty niebieskie stosowane są w przypadku zanieczyszczeń olejowych lub ropopochodnych. Sorbenty żółte natomiast przeznaczone są do wchłaniania zarówno wymienionych powyżej substancji, jak i agresywnych chemikaliów.

Najważniejsze parametry sorbentów

Oprócz rodzaju cieczy, do której wchłaniania dany sorbent jest przeznaczony, warto także zwrócić uwagę na inne najważniejsze parametry. Do nich należą:

– chłonność,

– kształt,

– sposób utylizowania,

– palność,

– obojętność chemiczna,

– dodatkowe wartości (antypoślizgowość, nieprzepuszczalność i inne).

Gdzie zaopatrzyć się w sorbenty?

Osobom poszukującym dostawców sorbentów dedykowanych dla magazynów, polecamy zapoznać się z ofertą magazynuj.pl. W jego ofercie znajdują się wymienione wyżej sorbenty, o różnych parametrach, dedykowane dla różnego typu zabrudzeń. Oprócz sorbentów, na ofertę magazynuj.pl składają się niemal wszystkie inne urządzenia i przedmioty stosowane w magazynach – wózki platformowe, wciągniki, kontenery, worki big bag i liczne inne.

ZOBACZ TEŻ