Jaki typ kotła wybrać?

0
1861

Wiele osób podczas budowy domu staje przed dylematem, jaki typ ogrzewania wybrać. Kotły gazowe są co prawda o wiele wygodniejsze, jednak w powszechnym obiegu ugruntowała się opinia, że tego rodzaju ogrzewanie jest bardzo drogie, a same kotły oraz akcesoria do nich są o wiele droższe niż w przypadku tradycyjnych kotłów, przeznaczonych do spalania węgla lub innych paliw stałych. Jest to poniekąd prawda, jednak tylko częściowo więc nie należy podejmować decyzji zbyt pochopnie, gdyż zdecydowanie się na zamontowania kotła gazowego nie koniecznie musi nieść za sobą tak duże koszty, jak zwykło się powszechnie twierdzić.

Jaka jest różnica pomiędzy kotłami grzewczymi różnych typów?

Tradycyjne kotły, które przeznaczone są do spalania paliw stałych, takich jak węgiel lub drewno są nieco prostsze w konstrukcji. Sam proces spalania takich paliw, oraz kontrolowanie go jest o wiele mniej skomplikowane, stąd klasyczne kotły nie są aż tak zaawansowane technologicznie oraz nie wymagają tak dużej ilości dodatkowych akcesoriów oraz osprzętu. Stąd wynika to, że kotły gazowe są nieco droższe niż tradycyjne. Większość osób demonizuje jednak ten problem i uważa, że tego typu kotły są nawet kilkukrotnie droższe od tradycyjnych, co jest jednak nie prawdą. Faktem jest, że są nieco droższe, jednak różnice nie są aż tak drastyczne jak mogłoby się wydawać, a bardzo często zdarza się, że podstawowe modele kotłów gazowych wraz z dodatkowymi, niezbędnymi akcesoriami wcale nie są droższe od najbardziej zaawansowanych technologicznie kotłów na paliwa stałe. Taki stan rzeczy sprawia, że osoby, które chcą uniknąć wielu problemów i niewygód związanych ze specyfika użytkowania kotła na paliwo stałe, mogą śmiało rozważyć zakup kotła gazowego.

Kotły gazowe a bezpieczeństwo

Część potencjalnych klientów, którzy są zainteresowania ogrzewaniem budynku gazem obawia się, że niesie to za sobą pewien stopień ryzyka. Przeważnie jest to podyktowane faktem, że gaz kojarzy się z możliwością spowodowania wybuchu. Takie ryzyko oczywiście istnieje, jednak jest ono jedynie hipotetyczne, a w przypadku prawidłowo konserwowanych instalacji gazowych niemalże niemożliwe. Nowoczesne systemy grzewcze są tak zaprojektowane, że uniemożliwiają doprowadzenie do niekontrolowanego wycieku gazu, który mógłby spowodować niekontrolowane konsekwencje, takie jak wybuch lub pożar.

Dba o to szereg specjalistycznych akcesoriów, które są integralną częścią wszystkich systemów grzewczych opartych na kotłach gazowych. Należą do nich:

  • Specjalne filtry do gazu
  • Specjalistyczne zawory gazowe
  • Dedykowane systemy czujników
  • Automatyczne moduły sterujące

To wszystko sprawia, że kotły gazowe są bardzo bezpieczne, a wraz z tym, że ceny gazu są bardzo korzystne jest to bardzo opłacalna inwestycja, zwłaszcza gdy buduje się nowy dom, w którym nie ma jeszcze zamontowanego żadnego systemu ogrzewania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here