Największe problemy związane z produkcją czekolady

0
2487

Początki produkcji czekolady zaczynają się do momentu, gdy Holender Coenraad Johannes Van Houten wynalazł prasę hydrauliczną służącą do tłoczenia tłuszczu roślinnego z nasion kakaowca. Proszek powstały w wyniku tego procesu to wszystkim znane kakao.

Już od ponad wieku czekolada nie jest towarem luksusowym, a ogólnie dostępnym. W związku z tym produkcja czekolady została nastawiona na masową produkcję. Mimo że produkcja i temperowanie czekolady są procesami długotrwałym, to w dzisiejszych technologia produkcji czekolady została niesamowicie ulepszona, szczególnie w kierunku szybkości produkcji. Jednak wiąże się to niekiedy z szeregiem błędów popełnianych przez producentów.

Nieetyczna produkcja ziaren kakaowca

Czekolada powstaje z produktów wytwarzanych z ziaren kakaowca. Ten wyrób cukierniczy wyrabiany jest z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego, cukru oraz, w przypadku czekolady mlecznej, również z mleka. Jednak to właśnie odpowiednia jakość ziaren kakaowca decyduje najbardziej o jakości.

Kakaowce właściwe rosną jedynie w rejonach tropikalnych. Ponad 70% kakaowców uprawianych jest w Afryce w krajach Afryki Zachodniej: w Ghanie, Nigerii, Kamerunie. Co ciekawe, kakaowce nie rosną na wielkich farmach — ponad 90% upraw, to małe uprawy rodzinne. Ziarna kakaowca są zbierane i suszone przez rolników, a potem oddawane do pośredników, którzy następnie przekazują je do skupów, które następnie przekazują je importerom. I niestety ten system jest nastawiony na niesamowity wyzysk rolników.

Głównym problemem jest przede wszystkim to, że rolnikom płacona jest zaniżona wartość za ziarna kakaowca, oraz że wypłaty nie są wykonywane bezpośrednio do nich, tylko właśnie do pośredników. Niestety niezwykle trudno jest kupić ziarna kakaowca bezpośrednio od rolnika.

Zalew rynku przez wyroby czekoladopodobne

Niestety, można zaobserwować trend tworzenia wyrobów czekoladopodobnych z najróżniejszych zamienników masła kakaowego. Sprawia to, że nieuczciwi producenci często wykorzystują tańsze zamienniki, a potem sprzedają czekoladę po wyższej cenie. Takie złe praktyki psują rynek oraz nawyki innych producentów. Nie wszystkie maszyny do produkcji czekolady są przystosowane do przerabiania substytutów tłuszczu kakaowego, a bywa, że są właśnie do tego wykorzystywane. Wpływa to niekorzystnie na ich trwałość i na jakość produkcji.

Dużym problemem dla konsumentów jest również to, że wyroby czekoladopodobne nie niosą za sobą takich wartości odżywczych, co prawdziwa czekolada. Można powiedzieć wręcz, że one bardzo szkodzą ludziom. Zamiennikiem tłuszczu kakaowego może być na przykład olejem palmowym, które ma działanie wyjątkowo niekorzystne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here