Sklep internetowy przyjazny SEO. Na co zwrócić uwagę?

Ruch organiczny to bardzo ważny punkt budowania trafficu i sprzedaży w sklepie internetowym. Żeby mieć go jednak na wysokim poziomie, należy odpowiednio wypozycjonować kluczowe dla danej branży frazy. Co zrobić, by witryna sklepowa była przyjazna SEO i łatwa w optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe takie jak Google czy Bing?

Zadbaj o czas ładowania www

Czas ładowania witryny ma wpływ nie tylko na współczynnik odrzuceń, ale także na pozycję w wyszukiwarce sklepu. Z jednej strony trudno zrobić „lekki” sklep, skoro składa się na niego kilka tysięcy indeksów, a z drugiej strony to wymóg wysokiej pozycji w wyszukiwarkach. Dlatego też pod kątem optymalizacji np. zdjęć jest to bardzo ważne.

Generalnie czas ładowania pełnego wczytania strony internetowej, ze wszystkimi elementami, nie powinien przekraczać trzech sekund. Im jest dłuższy, tym mniej punktów w legendarnym algorytmie Google. Dlatego nie ma co ryzykować, tylko już na starcie wziąć pod uwagę czas ładowania jako bardzo ważny punkt optymalizacji e-commerce.

Wykorzystaj moduł SEO

Większość CMS oferuje tego typu rozwiązania i nie ma sensu od nich uciekać. Np. dla WordPress taką wtyczką jest Yoast. Pozwala łatwo zoptymalizować nagłówki, meta description czy też po prostu przypomina nam o innych ważnych elementach takich jak alty przy zdjęciach czy nagromadzenie słów kluczowych.

Należy przy tym pamiętać, że tego typu moduły nie są nieomylne – dla przykładu wspominany wcześniej Yoast nie bierze pod uwagę odmian danego słowa, a z kolei algorytm z reguły wyłapuje synonimy. Dlatego wtyczka/moduł to ma być inspiracja i pomoc, a nie wyrocznia w kontekście SEO.

Przyłóż wagę do opisów produktowych

To podstawowy błąd wielu sklepów internetowych – przeklejanie opisu ze strony producenta. Co prawda jest to wygodne, w większości bardzo dobrze oddaje dany produkt, ale przy tym jest zazwyczaj duplikacją treści, która znajduje się także w innych e-commerce.

Jak tego uniknąć? Tworząc własne, unikalne opisy produktów. Wówczas można pobawić się słowami kluczowymi i dopasować je pod swoje oczekiwania oraz możliwości. Oryginalne opisy, dostosowane pod sklep, to zawsze bardzo ważny element i wsparcie pozycjonowania sklepu internetowego.

Zadbaj o responsywność i mobilną wersję www

Rok „mobile first” nadchodzi już od jakiejś dekady, ale dla SEO już ma ogromne znaczenie. Algorytmy biorą pod uwagę czy i jak dany sklep internetowy jest dopasowany dla urządzeń takich jak smartfony czy tablety. Dlatego warto wziąć to pod uwagę!

To szczególnie ważne nie tylko pod kątem pozycjonowania, ale także sprzedaży – obecnie coraz więcej transakcji dokonujemy poprzez urządzenia mobilne. Jeśli sklep nie jest responsywny i dokonanie zakupu wymaga dużego wysiłku, to większość użytkowników zrezygnuje z zakupu. Warto zadbać o to, by nie przepuszczać pieniędzy przez palce i w stu procentach dopasować e-commerce także dla urządzeń mobilnych. To z kolei szybko przełoży się na czas spędzany na stronie przez użytkowników telefonów i tego typu urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here