Aktualne sprawozdanie o działaniu systemu „Twój e-PIT”

Ostatnio w mediach zrobiło się dość głośno o problemach podatników z nowym systemem do wypełniania PIT, czyli usługą „Twój e-PIT”. Został on uruchomiony przez Ministerstwo Finansów od 15 lutego 2010 roku, bezpłatnie dla wszystkich podatników rozliczających się PIT-37 oraz PIT-38. Co stało się z systemem? Czy można z niego korzystać? Czy ma jakieś alternatywy?

Problemy z „Twój e-PIT” – obciążenie serwerów

Najważniejsze media podały najpierw informacje o przeciążeniu serwerów Ministerstwa i portali podatkowych. Podatnicy mieli problem z możliwością sprawdzenia swoich rozliczeń – strona oficjalna przestała działać. Przejściowe problemy Ministerstwo tłumaczyło zbyt dużym zainteresowaniem podatników nową usługą PIT 2019. Problem został rozwiązany, systemowi i serwerom przywrócono działanie.

Uwagi do bezpieczeństwa systemu „Twój e-PIT”

Tuż po awarii systemu, po jego pierwszych testach zaczęły pojawiać się informacje w mediach oraz od ekspertów, zwracające uwagę na możliwość potencjalnego niebezpieczeństwa przy używaniu usługi „Twój e-PIT” dla deklaracji PIT za 2018 rok. Wskazywano możliwość zalogowania się do systemu i uzyskania danych wrażliwych na postawie zbyt małej ilości informacji.

21 lutego na portalu podatkowym opublikowano oficjalny komunikat, o dodaniu dodatkowych elementów autoryzacyjnych w usłudze „Twój e-PIT”. „Aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi) podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT za 2017 r. – kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji podatnik widzi już swoje rozliczenie.”

Obawy podatników

Pojawiły się wątpliwości, po pierwsze czy system „Twój e-PIT” będzie działać, po drugie czy będzie działać poprawnie, po trzecie zaś – czy jest bezpieczny. W tym miejscu warto zauważyć, że sam pomysł rozliczenia automatycznego przez organy podatkowe zamiast pracy podatników wydaje się dobry, jednak jest to projekt zupełnie nowy i na początku mogą pojawiać się problemy. Ministerstwo stara się reagować na bieżąco. Należy pamiętać, aby sam podatnik też zachowywał najwyższe standardy bezpieczeństwa. Powinien na bieżąco zapoznawać się z aktualnymi informacjami i komunikatami, między innymi tymi ostrzegającymi przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Ostatnio są to na przykład alerty dotyczące fałszywych wiadomości e-mail, o błędzie w deklaracjach podatkowych. Otwarcie złącznika z takiej wiadomości może prowadzić do zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem.

Twój e-PIT

Podsumowanie i rekomendacje

Warto pamiętać, że system usług „Twój e-PIT” nie jest jedyną możliwą formą rozliczenia deklaracji PIT 2019. Jeżeli „Twój e-PIT” nie działa lub podatnik po prostu nie chce się na niego zdecydować (z niego skorzystać), nie oznacza to, że musi skorzystać z powrotem z tradycyjnej deklaracji papierowej. „Twój e-PIT” nie jest obligatoryjny, ani nie jest jedyną opcją w formie elektronicznej. Warto pamiętać, że cały czas istnieją specjalne aplikacje do wypełniania PIT, dostarczane między innymi przez renomowane podmioty komercyjne. W wielu przypadkach również dostępne bezpłatnie oraz umożliwiające w sposób prawidłowy, bezpieczny i wygodny przygotować PIT za 2018 rok na komputerze oraz wysłać go w formie elektronicznej przez internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here