Prowadzenie własnego biznesu to marzenie wielu osób zatrudnionych na etacie. To także perspektywa dobrych zarobków w przypadku osiągnięcia sukcesu. Jednak zanim ruszysz na podbój rynku, musisz odpowiedzieć na nieuniknione pytanie – czym się zajmować? Jak znaleźć pomysł na biznes?

Biznes powstający z pasji

Po sukcesie Apple i filmach o Stevie Jobsie świat zalała fala młodych przedsiębiorców tworzących biznesy w poczuciu misji zmieniania świata i realizowania własnych pasji. Naśladownictwo Jobsa bywa dość kuriozalne, ale ma w sobie pozytywna cechę: zachęca ludzi do szukania pomysłów na biznes połączony z ich własną pasją. Jak naprawdę wyglądały kulisy powstawania jednej z najbardziej znanych marek komputerów osobistych? Czy faktycznie kariera Jobsa miała w sobie tyle romantyzmu, jak w produkcjach filmowych? Tego nie wiemy, ale niezależnie od odpowiedzi, szukanie pomysłu na biznes wśród własnych zainteresowań, przekonań i pragnień z pewnością ma sens. I jest to całkiem logiczne. I tak lubisz poświęcać czas na swoją pasję. Dlaczego więc nie zacząć by na tym zarabiać? Czy może być coś lepszego niż zarobkowanie na rzeczy, którą robi się z przyjemnością?

Jakie pomysły mogą powstać w taki sposób? Na przykład sklep zgodny z Twoim hobby, kanał na YouTube przedstawiający dane zagadnienie, firma pośrednicząca w usługach w Twojej ulubionej branży… możliwości jest mnóstwo.

Wychodzenie od własnej pasji podczas zastanawiania się jak znaleźć pomysł na biznes ma jeszcze jedną zaletę – nawet jeżeli się nie uda, to Twój czas nie będzie zmarnowany. W końcu i tak robiłeś coś, co sprawia Ci przyjemność.

Kopiuj pomysły innych

A teraz czas na zupełnie przeciwne rozwiązanie, które również może okazać się skuteczne. Nie masz na tyle mocnych zainteresowań, żeby startować z czymś oryginalnym? W takim razie wykorzystaj to, co już działa.

Skoro w sieci są już cztery znane sklepy online skupione na sprzęcie do domowej wędzarni, to znaczy, że piąty sklep również powinien zadziałać – o ile tylko włożysz w ten biznes odpowiednią ilość czasu i pieniędzy.

Gdy zastanawiasz się, jak znaleźć pomysł na biznes rozejrzyj się – wokół Ciebie jest mnóstwo działających dużych i małych firm. Pomyśl, którą z nich mógłbyś prowadzić? Na czym się znasz? W co jesteś gotów zainwestować?

Przekształć pracę naukową w biznes

Jeżeli myślisz o biznesie raczej w dłuższej perspektywie i bierzesz taką formę zarobkowania jako jedną z możliwych opcji w przyszłości, być może warto połączyć ją z karierą naukową. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że doktorat na uczelni może się zakończyć stworzeniem dochodowego biznesu. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim kierunków technicznych. Jeżeli interesuję Cię chemia, środki ochrony roślin czy detergenty, możesz zająć się ich badaniem naukowo. Doktorat może być całkiem dobrze płatny po otrzymaniu korzystnych grantów. A odpowiedź na pytanie jak znaleźć pomysł na biznes przyjdzie sama. Przetestujesz nową formułę na uczelni? Będzie lepsza od środków dostępnych na rynku? Świetnie, w takim razie już wiesz, co warto produkować.

Minusem są w tym przypadku niestety regulaminy niektórych uczelni, które mogą ograniczać możliwość zarobkowania na patentach stworzonych przy pomocy pracy na doktoracie.

Otwórz biznes w swojej branży

Dobrą odpowiedzią na pytanie o to, jak znaleźć pomysł na biznes, jest również Twoje aktualne stanowisko pracy. Zajmujesz się pozycjonowaniem w dużej agencji interaktywnej? Może czas otworzyć niezależną firmę związaną z samym SEO? Doskonale znasz się na content marketingu? Może w takim razie czas stworzyć przedsiębiorstwo dostarczające usługi właśnie w tym zakresie? Dużą przewagą tego pomysłu jest fakt, że już znasz się na rzeczy. Jeżeli dołożysz do tego sprawne zarządzanie i dobrą organizację pracy, sukces powinien być kwestią czasu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here