Prowadzenie firmy to nie lada wyzwanie. Żeby móc skupić się na jej najważniejszych celach i nie zaprzątać sobie głowy obsługą księgową czy prawną, najlepiej tego typu usługi zlecić zewnętrznej firmie. Outsourcing, bo o nim mowa, wiąże się z wieloma korzyściami dla firmy. Kiedy warto się na niego zdecydować? Jak dokładnie działa outsourcing księgowości i jakie są jego wady i zalety?

Outsourcing księgowości – jak działa?

Outsourcing księgowości to nic innego jak zlecenie opieki księgowej nad firmą zewnętrznemu podmiotowi. Tego rodzaju usługi świadczą liczne biura księgowe.
Decydując się na outsourcing, przedsiębiorca nie musi zatrudniać na etacie księgowego, co wiąże się dla niego przede wszystkim ze sporą oszczędnością. Ale outsourcing księgowości ma także inne plusy.

Dlaczego warto wybrać outsourcing księgowości?

Powierzenie obsługi księgowej zewnętrznej firmie ma dla przedsiębiorstwa wiele plusów. Wiąże się z większą wygodą, ale także bezpieczeństwem. Do największych plusów outsourcingu księgowości zaliczyć można:
– Zmniejszone koszty – Outsourcing księgowości jest znacznie tańszy niż zatrudnienie księgowego na etacie. Przedsiębiorca oszczędza nie tylko na pensji i składkach zdrowotnych, ale także na przestrzeni biurowej, sprzęcie i fachowym oprogramowaniu. W przypadku outsourcingu koszty te zostają rozłożone na kilku przedsiębiorców, dzięki czemu opłaty za prowadzenie księgowości spadają o od 20 do nawet 50% w porównaniu ze standardowym rozwiązaniem.
– Zwiększone bezpieczeństwo – Kiedy księgowością zajmuje się zewnętrzna firma, to ona jest odpowiedzialna za prawidłowe rozliczenia. Jeśli popełni błąd, to ona poniesie konsekwencje. To daje przedsiębiorcy większe bezpieczeństwo i zwalnia go z tak dużej odpowiedzialności. Warto też pamiętać, że ryzyko popełnienia błędu w przypadku outsourcingu jest minimalne, ponieważ obsługą księgową zajmują się doświadczeni profesjonaliści.
– Profesjonalizm i kompleksowość – Inna zaleta powierzenia księgowości firmie zewnętrznej to możliwość skorzystania z kompleksowych usług z zakresu księgowości, ale także np. doradztwa podatkowego czy finansowego, dzięki czemu zarządzanie firmą może być bardziej skuteczne.

Ryzyko związane z outsourcingiem księgowości

Jak każde rozwiązanie, outsourcing księgowości ma także wady. Ryzyko związane jest z nieodpowiednim wyborem podmiotu zewnętrznego – niestety, niektóre biura nie działają legalnie albo są nieprofesjonalnie. Żeby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej sprawdzić licencję ministerstwa oraz ubezpieczenie OC, a także skonsultować się z innymi klientami i sprawdzić, czy są zadowoleni z usług firmy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here