Portale aukcyjne to bardzo wygodny sposób na zakupy. Czy jednak prosty oznacza zawsze bezproblemowy? Czy wiesz jak bezpiecznie kupować na Allegro?

Bezpieczna forma płatności

Najprostszym sposobem na to, by zakupy były bezpieczniejsze jest wybór formy płatności wygodnej dla kupującego. Użytkownicy, którzy boją się o swoje pieniądze, z reguły stawiają na płatność przy odbiorze. Taki sposób zabezpieczenia transakcji da Ci pewność, że faktycznie kupujący wysłał towar, zanim podejmiesz decyzję o zapłacie.

Czy to pełna odpowiedź na pytanie o to, jak bezpiecznie kupować na Allegro? Oczywiście, że nie. Niestety płatność przy odbiorze nie rozwiązuje też wszystkich problemów. Może się zdarzyć, że odkryjesz wady produktu już podczas użytkowania. Co robić, jeżeli wina sprzedającego jest oczywista?

Program ochrony kupujących Allegro

W ten sposób docieramy do kolejnego punktu, czyli ochrony kupujących. Ogromną zaletą Allegro jest całkiem sprawnie działający system sporów i ewentualnych zwrotów pieniędzy.

Gdy nie jesteś zadowolony z transakcji i żądasz zwrotu gotówki lub wysłania właściwego produktu, możesz rozpocząć spór w ramach portalu. Jaki to ma wpływ na bezpieczne kupowanie na Allegro? Duży, ponieważ spory w ostateczności trafiają bezpośrednio do pracowników Allegro – jeżeli zajdzie taka konieczność uruchomione mogą być nawet organy ścigania oraz windykacja. Spór może też doprowadzić do tego, że konto oszusta zostanie zablokowane.

Sam program ochrony kupujących dotyczy jednak tego, co wielu użytkowników interesuje najbardziej: rekompensaty za nieudaną transakcję. Otóż Allegro może zwrócić Ci pieniądze, jeżeli padniesz ofiarą oszustwa i nie uda się odzyskać kasy od nieuczciwego sprzedawcy. Zwrot może sięgnąć nawet 10 000 złotych. Możesz więc bezpiecznie kupować nawet droższy towar. Duży wpływ na bezpieczeństwo kupowana na Allegro ma też możliwość otrzymania rekompensaty w przypadku otrzymania towaru niezgodnego z opisem. Wówczas możesz liczyć nawet na 50% wpłaconej kwoty.

UWAGA: program nie obejmuje działań „poza Allego”, a więc niezgodnej z regulaminem praktyki, która polega na tym, że strony transakcji umawiają się prywatnie na przekazanie towaru, z pominięciem procedur serwisu. Poza tym program nie dotyczy transakcji sfinalizowanych bezpośrednio – w odbiorze osobistym.

Sprawdź opinie i komentarze o sprzedawcy

Podstawową odpowiedzią na pytanie o to, jak bezpiecznie kupować na Allegro jest sprawdzanie opinii i komentarzy. Dokładnie przejrzyj to, co inni użytkownicy mieli do powiedzenia na temat kupującego. Sprawdź średnie ocen. Zwróć uwagę zwłaszcza na wszelkie negatywne sygnały – one najczęściej są szczere. Kilka pozytywnych komentarzy można łatwo zdobyć, sprzedając towar znajomym. Negatywne opinie zwykle mają większą wartość.

Allegro wyróżnia najbardziej solidnych kupujących znaczkiem „Standard Allegro”. To pomarańczowy brylant, który widnieje przy nazwach sprzedawców, cały czas zdobywających dobre oceny i prowadzących regularną sprzedaż. Taki znaczek daje niemal 100% pewności, że masz do czynienia z rzetelnym kontrahentem.

Zrób research w sieci

Co jeszcze można zrobić, by bezpiecznie kupować na Allegro? Jeżeli masz zamiar zainwestować większą kwotę, najpierw wykonaj gruntowy research w sieci. Przeszukaj fora internetowe. Zajrzyj na stronę sprzedawcy, jeśli jest to sklep internetowy. Wyślij pytania dotyczące towaru. Zadzwoń, by wyjaśnić wątpliwości. Sprawdź dane firmy w KRS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here