Gorsze dni zdarzają się każdemu i mogą być związane z chwilowym spadkiem formy, zmianą środowiska czy nawet warunkami atmosferycznymi. Ale co robić, jeśli brak sił do wykonywania zawodowych obowiązków pojawia się często? Jak mieć więcej energii w pracy?

Zadbaj o jakość snu

Zacznij od samego początku, czyli jeszcze w dniu poprzednim, gdy kładziesz się spać. O czym mowa? Otóż jakość snu ma ogromne znaczenie dla tego, jak czujesz się na co dzień i ile masz energii. Sen jest dość złożonym zagadnieniem. Nie dość, że do dziś jego rola nie jest dla naukowców jasna, to jeszcze najpewniej nie znamy wszystkich mechanizmów warunkujących to, czy po przebudzeniu czujesz się pełen energii czy masz ochotę wrócić do łóżka.

Parę rzeczy jednak wiadomo! Jak mieć więcej energii w pracy? Na pewno powinieneś zadbać o odpowiednią długość snu. Dowiedziono, że osoby sypiające po sześć godzin (czyli nie tak mało), wykazywały po kilku dniach takie same oznaki niewyspania, jak ludzie, którzy spali poprzedniej nocy 3-4 godziny. To oznacza, że nawet sześć godzin to drastycznie mało! Dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin.

Liczy się też sama jakość snu – zadbaj o to, by ewentualni lokatorzy byli cicho, a przez okno nie wpadało światło z ulicy. Postaraj się nie jeść bezpośrednio przed snem (najlepiej nawet 3 godziny wcześniej) i nie przesiaduj w nocy przy zapalonych głównych światłach. W ciemności szyszynka produkuje melatoninę, która pozwala szybko zasnąć i spać głęboko.

Pamiętaj o śniadaniu

Jak mieć więcej energii w pracy? Aby organizm mógł działać, potrzebuje jedzenia! Zadbaj o porządne śniadanie. To najważniejszy posiłek. Solidne śniadanie dostarczy Ci energii na wiele godzin. Zjedz je jeszcze w domu, zanim wyjdziesz do pracy – unikaj szybkiego pochłaniania śniadań w biegu czy w trakcie jazdy do biura.

Ważne są także kolejne posiłki. Dobrze jest przekąsić drugie śniadanie i coś jeszcze na kolejnych przerwach. Nawet jeżeli nie czujesz głodu, możesz być zmęczony właśnie z powodu zbyt małej ilości spożywanego jedzenia. W stresie głód nie zawsze jest odczuwalny, ale organizm działa mniej wydajnie.

To samo dotyczy wody. Dziennie powinieneś wypijać dużą butelkę wody – dodatkowo, poza wszystkimi herbatami, kawami i wodą w pokarmach stałych. Odwodniony organizm jest ospały i zmęczony.

Po pracy wypoczywaj

Organizm potrzebuje czasu na regenerację. Jak mieć więcej energii w pracy? Unikaj wykonywania dodatkowych obowiązków po godzinach! Potrzebujesz całkowitego relaksu i odprężenia – również psychicznego.

Warto postawić na wypoczynek aktywny. Będzie to świetny sposób na oderwanie się od ciągłego siedzenia przy biurku. W dodatku bieganie, fitness czy siłownia to również znakomita metoda na przyjemne zmęczenie i zdrowszy, głębszy i bardziej regenerujący sen. Uważaj tylko, żeby się nie przećwiczyć, bo przemęczone mięśnie potrafią wyczerpać energię nawet na dwa dni.

Witaminy i minerały

Do sprawnego działania organizm potrzebujesz też odpowiednich dawek witamin i minerałów. Jak mieć więcej energii w pracy? Kluczowe mogą się okazać przede wszystkim witamina D oraz magnez. Tej pierwszej niemal każdy Europejczyk ma za mało, a niedobór magnezu może się pojawić przy spożywaniu dużych ilości kawy lub alkoholu. Tak czy inaczej, warto sięgnąć po suplementy lub tzw. leki specjalnego przeznaczenia medycznego (bez recepty), które pozwolą na uzupełnienie tychże związków. Regularne przyjmowanie powinno Ci zagwarantować większą porcję energii każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here